Pokyčių galia - Teisingumo ministrė atkūrė savo tikrąjį vardą ir pavardę

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Pokyčių galia - Teisingumo ministrė atkūrė savo tikrąjį vardą ir pavardę

Pen, 05/27/2022 - 17:00
Kategorija:
0 komentarų

"Dar prieš porą savaičių Seimo salėje iš vieno kolegos Seimo nario teko išgirst “bet būk gera, tik nesikeisk vardo”. Aš jo nesikeičiu. Aš jį susigrąžinu", - Facebook rašo Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska. Rašyti vardą ir pavardę su x, w ir q raidėmis asmens dokumentuose tapo įmanoma sausį Seimus pritarus atitinkamoms įstatymo pataisoms. Nepaisant, kad šios raidės lietuvių oficialiame raidyne įtrauktos dar 19 a., šiems pakeitimams priešinosi nemaža dalis Seimo narių.

"33 metai, virš 130 laimėtų teisminių bylų, 2 metai politikoje. Tiek reikėjo laiko man, kad šiandien galėčiau savo vardą ir pavardę užrašyti originalia forma - taip, kaip rašiau 12 metų mokyklos suole, kaip mačiau užrašyta olimpiadų pažymėjimuose ir kaip rašė mano vardą mama", - rašo ministrė.

"Ir šiame etape reikia nepamiršti vieno - mano lenkiškas vardas ir pavardė niekaip nepaneigia mano priesaikos ir lojalumo Lietuvai, savo Tėvynei", - sako Ewelina Dobrowolska. - "Lietuvą kuria įvairių kultūrų ir tautybių asmenys. Ir tai mūsų stiprybė. Tai leido mums atverti savo namus Ukrainos žmonėms net nesudvejojus. Tai leidžia man drąsiai sakyti, kad darysiu viską, kad putinas su lukašenka sulauktų teisinės atsakomybės, o mano vaikas apie sovietų sąjungą žinotų tik iš istorijos vadovėlių".

Kai kurie Seimo nariai mano, kad sprendimas leisti rašyti minėtas raides asmens dokumentuose yra antivalstybinės ir paneigia konstitucinį kalbos statusą. Dar daugiau, jie kaltina valdančiuosius naikinant lietuvių kalbą.

Kalbininkas Antanas Smetona ne kartą pabrėžė, kad šios raidės jau yra įtrauktos į lietuvių kalbos raidyną nuo XIX a. Vinco Kudirkos raidyne q, w, x minimos ir jos skirtos svetimvardžiams užrašyti.