PAGALIAU: nebeliks prievolės saugoti embrionus iki pasaulio pabaigos

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

PAGALIAU: nebeliks prievolės saugoti embrionus iki pasaulio pabaigos

Ant, 05/24/2022 - 18:00
Kategorija:
0 komentarų

Seimas pakeitė pagalbinio apvaisinimo įstatymą ir jame nebeliko draudimo naikinti pagalbinio apvaisinimo metu sukurtą ir į moters organizmą neperkeltą embrioną. Tai svarbus žingsnis, nes nebereikės amžinai šaldyti embrionų ir už tai mokėti nenumatytą laiką. Pagal iki šiol galiojančią tvarką embrionų naikinimas buvo neįmanomas, taigi teoriškai už jų laikymą turėtų mokėti turto paveldėtojai kartų kartas - iš esmės iki pasaulio pabaigos. Nuo šiol norinčios pasinaudoti dirbtinio apvaisinimo paslauga moterys nebus situacijos įkaitės.

Įstatyme įtvirtinta, kad embrionai pagal sutuoktinių ar partnerių raštu pareikštą valią bus saugomi informuoto paciento sutikime nurodytą laiką, bet ne trumpiau kaip 2 metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip 10 metų, nebent jie būtų pareiškę valią dėl ilgesnio embrionų saugojimo termino. Kartu Seimas nustatė, kad pirmuosius dvejus metus embrionų saugojimas bus finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, vėliau pagal pareikštą valią už saugojimą mokės sutuoktiniai (partneriai).

Pasibaigus embrionų saugojimo terminui, mirus vienam arba abiem sutuoktiniams (partneriams), taip pat pasibaigus santuokai arba registruotai partnerystei, jei abu sutuoktiniai (partneriai) yra sutikę dėl embrionų panaudojimo donorystei, embrionų laikymas sveikatos apsaugos ministro nustatytais pagrindais ir tvarka bus tęsiamas valstybės biudžeto lėšomis, tačiau ne ilgiau kaip 10 metų nuo embrionų donacijos.

Saugojimas

„Šiuo metu maždaug kas šešta pora patiria vaisingumo iššūkių ir problemų ir, medikų teigimu, tas skaičius gali augti. Šiuo metu galiojantis reguliavimas ne tik, kad nėra grįstas mokslu, bet jis yra didžiulė finansinė našta poroms. Per metus nuo kelių šimtų iki 500 eurų kainuoja tas amžinas saugojimas“, − argumentuodama šių pataisų reikalingumą Seimo posėdyje sakė Seimo narė Ieva Pakarklytė.

Už teisės akto pakeitimus,  kurie įsigalios 2022 m. liepos 1 d., balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 28, susilaikė 20 parlamentarų. Daugiausia balsavusių prieš buvo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Lietuvos regionų frakcijų.

Balsavimas