Čekijai LGBTQ+ diskriminacija kainuoja 1,55 milijardų eurų kasmet. Įmonės ragina įteisinti santuokas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Čekijai LGBTQ+ diskriminacija kainuoja 1,55 milijardų eurų kasmet. Įmonės ragina įteisinti santuokas

Ket, 09/07/2023 - 12:30
Kategorija:
0 komentarų

66 įmonės Čekijoje pasirašė atvirą laišką, kuriame prašo ministro pirmininko Petro Fiala paremti santuokų lygybės įstatymą. Tarp pasirašiusiųjų yra ir „Coco-Cola“, „Ikea“, „Vodafone“, „Mastercard“, „IBM“, „Škoda“ ir „Microsoft“. Įmonės sako, kad nevienodos sąlygos LGBTQ+ piliečiams didina kaštus darbdaviams, šalis praranda milijonus.

Nuo 2006 m. liepos mėn. tos pačios lyties poros Čekijoje gali registruoti partnerystes. Dar 2016 m. pasiūlyta leisti santuokas sudaryti visiems šalies piliečiams, nepaisant jų lyties. Tačiau tik šių metų birželio mėnesį, per pirmąjį svarstymą, šiai iniciatyvai pritarta. Tiesa, parlamente registruotas ir kitas siūlymas – Konstitucijoje įtvirtinti, kad santuoka sudaroma tik tarp vyro ir moters.

Šalies prezidentas neseniai sakydamas kalbą Senate pareiškė, kad dalies visuomenės teisės negali būti varžomos dėl jų seksualinės orientacijos. Jis pridūrė, kad tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą laiko ne revoliucija, o teisinga teisine evoliucija.

Vis dėlto, parlamente nuotaikos yra skirtingos. Prieš santuokos lygybę pasisako ir premjero dešiniosios Demokratinės piliečių partijos atstovai.

Laišką ministrui pirmininkui pasirašiusios įmonės teigia, kad dabartinė situacija lemia ekonominius nuostolius. „Open For Business“ atlikta analize parodė, kad dėl diskriminacijos Čekijos ekonomika kasmet praranda iki 1,55 mlrd. Eurų.

„Todėl verslo požiūriu santuoka visoms poroms yra akivaizdžiai naudinga ne tik mūsų įmonėms, bet ir Čekijos ekonomikos ateičiai“, – sakoma kreipimesi.

Įmonės pabrėžia, kad kaip darbdaviai su visais savo darbuotojais elgiasi vienodai. Laiške jie teigia, kad turi dvigubo administravimo ir „įstatymų sukeltos nelygybės išlyginimo“ išlaidų, nes LGBTQ+ darbuotojai neturi tų pačių išmokų, kaip ir kiti jų kolegos, pavyzdžiui, vaiko priežiūros atostogų metu ar papildomų laisvadienių.

Kreipimąsi pasirašiusios bendrovės teigė, kad lygias teises laiko Čekijos Respublikos konkurencingumo ir klestėjimo sąlyga, o santuokos lygybė yra ekonomiškai ir moraliai prasminga. Verslo atstovai pasiūlė premjerui susitikti, kad galėtų išdėstyti savo motyvus.