Homoseksualumą sovietmečiu tirianti Rasa Navickaitė LGBTQ+ žmones kviečia pokalbiui

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Homoseksualumą sovietmečiu tirianti Rasa Navickaitė LGBTQ+ žmones kviečia pokalbiui

Št, 05/28/2022 - 20:15
Kategorija:
0 komentarų

Lyginamųjų lyčių studijų mokslų daktarė Rasa Navickaitė ėmėsi lukštenti iki šiol Lietuvoje mažai tyrinėtą temą. Jos nuomone, norint judėti į priekį lygiateisiškumo srityje – būtina suprasti ir tinkamai įvertinti mūsų praeitį. Šiuo metu ji ieško vyresnių nei 45 metai LGBTQ+ atstovų, kurie galėtų duoti interviu ir prisidėti prie mokslinio tyrimo. GayLine.LT kviečia visus norinčius susisiekti su mokslininke ir atsakyti į kelis klausimus.

Ar homoseksualumas, homofobija Lietuvoje sovietmečiu jau yra nagrinėta mokslininkų?

Deja, ši tema mokslininkų, istorikų yra tyrinėta labai mažai – galima sakyti, kad mūsų akademiniame pasaulyje tai vis dar yra tabu. Sakytinės istorijos tyrimai su LGBTQ+ žmonėmis Lietuvoje kol kas buvo atlikti tik bakalauro ir magistro darbų kontekste – tai beje labai puikūs tyrimai, kurie jau nemažai atskleidžia apie pagrindines problemas ir gyvenimo sąlygas šių žmonių. Deja, šių tyrimų apimtis kol kas labai maža, be to, nesama ir mokslinių publikacijų...

Kodėl šie tyrimai tokie svarbūs? Kuo jie gali padėti šiandien, kai LGBTQ+ bendruomenė kovoja už lygiateisiškumą?

Manau, kad šie tyrimai yra nepaprastai svarbūs dabartinei LGBTQ+ žmonių kovai už savo teises. Kol lesbiečių, gėjų, trans ir queer žmonių istorijos netaps bendros Lietuvos istorijos dalimi, tol mes liksime visuomenės pakraščiuose. Deja, iki šiol labai trūksta supratimo apie tai, kad LGBTQ žmonės taip pat buvo, pavyzdžiui stalinistinių represijų aukos, kad jie taip pat buvo ir savotiški „seksualiniai disidentai“ vėlyvojo sovietmečio laikais. Žinoma, nebūtina leistis į lyginimus, kas kentėjo labiau, bet visgi reiktų suprasti, kad mes, LGBTQ+ žmonės egzistavome visada, kad nesame importuoti iš Vakarų – kas, beje, irgi yra iš sovietmečio užsilikęs propagandos naratyvas...

Jūs pati neslepiate, kad esate homoseksuali. Ar tai kaip nors veikia jūsų tyrimus?

Manau, kad nepaprastai svarbu yra patiems LGBTQ žmonėms rašyti savo istoriją, archyvams Lietuvoje reikia „kreivos“ akies. Rusijoje jau yra buvę tokių atvejų, kai homofobiški istorikai, kurie deja, dažna turi labai gerą prieigą prie archyvų, atkartoja tuos pačius sovietmečio stereotipus – esą gėjai ir lesbietės yra valstybės išdavikai, ar kad jų seksualumas kažkuo nenormalus. Tai tik palaiko Putino anti-LGBT propagandą, skatina dar didesnį šių žmonių nužmoginimą. Manau, kad apie LGBTQ žmones yra užtektinai prirašyta iš homofobiškos perspektyvos, laikas į tai pažvelgti su simpatija, ir kiek įmanoma nešališkiau. 

Kaip konkrečiai LGBTQ+ žmonės gali prisidėti prie jūsų atliekamų tyrimų?

Dalį mano tyrimo sudaro interviu su žmonėmis, kurie identifikuoja save kaip gėjus, trans, lesbietes, arba queer ir kuriems yra virš 45 metų – taigi žmonėmis, kurie susidūrė, kad ir ankstyvoje jaunystėje, su sovietine sistema. Būčiau nepaprastai dėkinga visiems žmonėms, kurie sutiktų su manimi pasikalbėti ir papasakoti savo istoriją – anonimiškumą garantuoju.

Jeigu norite sudalyvauti tyrime, kreipkitės į Rasą Navickaitę šiuo e. pašto adresu: rasa.navickaite@univie.ac.at

Plačiau apie jos tyrimą galite pasiskaityti anglų kalba ČIA, arba susirasti tyrimo puslapį Facebook