Rasa Navickaitė

Mokslininkė: kodėl mes taip įsikabinę Rusijos suformuoto požiūrio į LGBTQ+?

Lyčių studijų ir istorijos mokslų daktarė Rasa Navickaitė pastebi, kad taip, kaip nemaža dalis lietuvių suvokia homoseksualumą yra sukonstruota sovietmečiu. Nepaisant iškovotos nepriklausomybės mūsų šalyje vis dar kartojama ką iki šiol bando akcentuoti V. Putinas.

R. Navickaitė: sovietų valdžia homoseksualumo kriminalizavimą naudojo kaip įrankį

Lyčių studijų ir istorijos mokslų daktarė Rasa Navickaitė teigia, kad homofobija sovietų laikais buvo pasitelkiama kaip įrankis susidoroti su žmonėmis, kurie neįtiko valdžiai. Vienas iš būdų – įkalinimas už homoseksualius santykius.

Homoseksualumą sovietmečiu tirianti Rasa Navickaitė LGBTQ+ žmones kviečia pokalbiui

Ar homoseksualumas, homofobija Lietuvoje sovietmečiu jau yra nagrinėta mokslininkų?

Deja, ši tema mokslininkų, istorikų yra tyrinėta labai mažai – galima sakyti, kad mūsų akademiniame pasaulyje tai vis dar yra tabu. Sakytinės istorijos tyrimai su LGBTQ+ žmonėmis Lietuvoje kol kas buvo atlikti tik bakalauro ir magistro darbų kontekste – tai beje labai puikūs tyrimai, kurie jau nemažai atskleidžia apie pagrindines problemas ir gyvenimo sąlygas šių žmonių. Deja, šių tyrimų apimtis kol kas labai maža, be to, nesama ir mokslinių publikacijų...

Mokslų daktarė: Požiūris į LGBTQ+ žmones ateina ir iš sovietmečio

– Iš tiesų, homoseksualūs santykiai tarp vyrų buvo kriminalizuojami. Tačiau nekalbame apie moterų santykių kriminalizavimą – ar tai taip pat buvo kriminalizuojama? Kas už tai grėsė?

– Sovietinei teisei buvo įdomūs tik vyrų homoseksualūs santykiai. Tai nėra išskirtinumas pasaulio istorijoje – daugelyje šalių buvo kriminalizuojami tik vyrų seksualiniai santykiai su vyrais.

Rasa Navickaitė. Šeimos gynimas Kremliaus stiliumi, arba kodėl nereikėtų atidėti Partnerystės įstatymo svarstymo

Kalbu, žinoma, apie viešojoje erdvėje pasirodžiusius raginimus nukelti Partnerystės įstatymo svarstymą ir apskritai neribotam laikui išbraukti iš darbotvarkės žmogaus teisių klausimus. Praėjus vos dviem dienoms nuo karo Ukrainoje pradžios, Lietuvoje veikiantis Laisvos visuomenės institutas išplatino viešą kreipimąsi į valdančiąją koaliciją, ragindamas „susilaikyti nuo Lietuvos piliečius skaldančių įstatymo projektų svarstymo artėjančioje Seimo pavasario sesijoje“.