sovietmetis

LGBTQ+ temomis kalbanti fotografė: Man liūdna, kad žmonės vis dar yra sovietinės sistemos dalimi

„Sutinku jaunus žmones, klausančius, kas su manimi ne taip? Galiu pasakyti – su jumis viskas gerai. Bet homofobijos, diskriminacijos, tų dalykų paveldimumas persiduoda jums“, – teigia fotografė Volungė Aušra Griškonytė. Ji yra viena ryškiausių menininkių Lietuvoje, kuri kalba apie LGBTQ+ bendruomenės skaudulius.

Mokslininkė: kodėl mes taip įsikabinę Rusijos suformuoto požiūrio į LGBTQ+?

Lyčių studijų ir istorijos mokslų daktarė Rasa Navickaitė pastebi, kad taip, kaip nemaža dalis lietuvių suvokia homoseksualumą yra sukonstruota sovietmečiu. Nepaisant iškovotos nepriklausomybės mūsų šalyje vis dar kartojama ką iki šiol bando akcentuoti V. Putinas.

R. Navickaitė: sovietų valdžia homoseksualumo kriminalizavimą naudojo kaip įrankį

Lyčių studijų ir istorijos mokslų daktarė Rasa Navickaitė teigia, kad homofobija sovietų laikais buvo pasitelkiama kaip įrankis susidoroti su žmonėmis, kurie neįtiko valdžiai. Vienas iš būdų – įkalinimas už homoseksualius santykius.

Marius: gėda dėl mano šalies, neleidžiančios visiems piliečiams būti laisviems

Mažeiliuose gimęs ir augęs, o dabar užsienyje gyvenantis Marius Samavičius neslepia, kad emigruoti jis nusprendė dėl Lietuvoje persismelkusio homofobijos ir politikų nenoro užtikrinti LGBTQ+ nariams socialinių garantijų, kurias turi kiti piliečiai.

Vytautas Valentinavičius: Lietuva vis dar išdidžiai klampoja „tarybinio ūkio“ kultūriniame mėšle

Lietuvai nesiseka užtikrinti pagarbos žmogaus teisėms. Dar daugiau – šalis pati net nenori imtis pokyčių. Apie apgailėtiną situaciją šalyje LRT.lt paskelbtoje nuomonėje kalba Europos humanitarinio universiteto lektorius Vytautas Valentinavičius.

Vengrijos prezidentė vetavo LGBTQ+ tėvus nukreiptą įstatymą

Visų nuostabai Vengrijos prezidentė Katalin Novak vetavo įstatymą, kuris šalį būtų sugrąžinęs į sovietinius metus. Šis teisės aktas „didina žmonių nepasitikėjimą vieni kitais prieštarauja ES teisės normoms“, laiške parlamentui teigė prezidentė.

Istorikė: „maršistų“ siekis sugražinti neopatriarchalinę sovietinę šeimą

Istorikės, Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto narės, knygos „Neplanuotas gyvenimas: šeima sovietmečio Lietuvoje“ autorės Dalia Leinartė pastebi, jog garsiai apie tradicinę šeimą kalbantys žmonės mūsų šalyje nori apsaugoti tai, kas buvo sukurta sovietmečiu. O būtent - iškreiptą šeimos ir jos narių visuomeninės veiklos modelį, kuriame išnaudojamos moterys.

Homoseksualumą sovietmečiu tirianti Rasa Navickaitė LGBTQ+ žmones kviečia pokalbiui

Ar homoseksualumas, homofobija Lietuvoje sovietmečiu jau yra nagrinėta mokslininkų?

Deja, ši tema mokslininkų, istorikų yra tyrinėta labai mažai – galima sakyti, kad mūsų akademiniame pasaulyje tai vis dar yra tabu. Sakytinės istorijos tyrimai su LGBTQ+ žmonėmis Lietuvoje kol kas buvo atlikti tik bakalauro ir magistro darbų kontekste – tai beje labai puikūs tyrimai, kurie jau nemažai atskleidžia apie pagrindines problemas ir gyvenimo sąlygas šių žmonių. Deja, šių tyrimų apimtis kol kas labai maža, be to, nesama ir mokslinių publikacijų...