Sociologas: Civilinė sąjunga leistų mūsų piliečiams formuoti savo gyvenimą kaip jiems atrodo teisinga

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Sociologas: Civilinė sąjunga leistų mūsų piliečiams formuoti savo gyvenimą kaip jiems atrodo teisinga

Pir, 11/14/2022 - 11:27
Kategorija:
0 komentarų

Daliai visuomenės ir politikų atsisakant pripažinti naujausios apklausos dėl civilinės sąjungos rezultatus, LRT radijas pakalbino sociologą Vytenį Juozą Deimantą, kuris prisidėjęs prie minėtos apklausos vykdymo. Sociologas tvirtina, kad visuomenės nuomonė į civilinę sąjungą pasikeitė.

„Visoje apklausoje buvo kalbama apie civilinę sąjungą. Visi klausimai buvo formuluoti tam, kad būtų galima sužinoti, kokia respondentų nuomonė kalbant būtent šiuo klausimu. Dėl tų priežasčių nebuvo kalbama apie jokį kitą apibrėžimą, anksčiau buvusį tiek viešojoje erdvėje, tiek įstatymų kūrėjų grupėse“, – LRT sako Lietuvos socialinių mokslų centro jaunesnysis mokslo darbuotojas.

Jis pabrėžė, kad visuomenės požiūris į šį klausimą keičiasi ne tiek dėl visuomenės didesnio problematikos žinojimo, o dėl mąstymo ir gyvenimo būdo pokyčių bėgant laikui.

„Vis dėlto žmonių gyvenimai sudėtingėja. Jie nebėra tie vadinamieji aukso amžiaus tiesiniai būdai, kai dvidešimt kelerių metų žmonės sukuria šeimą, susilaukia vaikų ir tuomet jų gyvenimas tokia tiesine kryptimi ir juda. Dabar Europoje, taip pat ir Lietuvoje, gyvenimai kur kas sudėtingesni, žmonės skirtingu metu palieka tėvų namus, gauna išsilavinimą, pradeda dirbti, formuoja partnerystę bet kuria forma, kuri jiems atrodo patraukli. Tai jau nurodo, kad mūsų visuomenė yra pasikeitusi, kitokia ir į šiuos pokyčius taip pat reikėtų atsiliepti. (...) Civilinė sąjunga yra vienas iš būdų, kuris leistų mūsų piliečiams, mūsų visuomenei suteikti pasirinkimą formuoti savo gyvenimą taip, kaip jiems atrodo teisinga“, – dėsto sociologas.

Aptardamas apklausos, kuri parodė, kad tos pačios lyties asmenų civilinei sąjungai pritaria pusę Lietuvos gyventojų, sociologas pabrėžė - jog esama nuomonių netolygumų. Nuo 18 iki 50 metų amžiaus žmonės yra linkę labiau pritarti šiai sąjungai, vyresni gyventojai - skeptiški net skirtingų lyčių asmenų civilinėms sąjungoms.

Skiriasi ir pozicija atsižvelgiant į gyventojų gyvenamąją vietą. Miestai ir kaimiškos vietovės civilinę sąjungą palaiko daugiau, o štai vidutinio dydžio miestelių gyventojai tam nepritaria.