Palydint 2021 metus: LGBTQ+ bendruomenei svarbūs įvykiai

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Palydint 2021 metus: LGBTQ+ bendruomenei svarbūs įvykiai

Pen, 12/31/2021 - 20:25
Kategorija:
0 komentarų

„Šie metai LGBTQ+ tikrai nebuvo lengvi“, - taip GayLine.LT redakcija galėtų reziumuoti apžvelgdama 2021 metus. Nuo nepavykusio partnerystės įstatymo pateikimo Seime, šeimų maršo atakos, iki Kaunas Pride ir Rasos Račienės bei kitų LGBTQ+ vaikų tėvų inicijuotų palaikymo akcijų – įvykių spektras tikrai platus.

Be abejonės viena svarbiausių 2021 metų politinių temų – lyčiai neutralios partnerystės įteisinimas. Vasario mėnesį Laisvės partijos atstovas Seime Tomas Vytautas Raskevičius pripažino, kad negalės tesėti duoto pažado per100 dienų nuo naujos kadencijos Seimo priesaikos įteisinti vienos lyties asmenų partnerystę. Dar daugiau, diskusijos Seime ir vieši valdančiosios daugumos atstovų pasisakymai rodė, kad šiuo klausimu daugumos parlamente nėra, o ir Vyriausybės turimi įrankiai paramą užsitikrinti nebus panaudoti.

Gegužės 25 d. Seime įvyko balsavimas dėl pataisų. Jo metu pritrūko dviejų balsų, kad iniciatyva galėtų keliauti svarstymui į komitetus. Pamačius balsavimo rezultatus visų akys nukrypo į socialdemokratus. Dėl partnerystės įstatymo pateikimo už jį balsavo tik šeši Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai. Penki iš jų pasisakė prieš ir du - Linas Jonauskas, Eugenijus Sabutis, nedalyvavo balsavime. Vėliau partijos pirmininkė žiniasklaidai aiškino, kad kiekvienas Seimo narys turi teisę balsuoti laisvai, nepaisant to, jog parama partnerystei buvo išreikšta 2020 metų Seimo rinkimų programoje. Ne mažiau dėmesio susilaukė valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, kurie nepakluso frakcijos linijai ir balsavo už partnerystę. Vėliau, partijai tapus dar labiau radikalia, jie buvo priversti palikti tiek frakciją, tiek šią partiją.

Gegužę organizuotas Šeimų gynimo maršas dar labiau suskalbė visuomenę. Renginio organizatoriai atvirai užsipuolė LGBTQ+ bendruomenę, o maršo metu buvo parodytas ir Gitano Nausėdos sveikinimas. Šalies vadovas ne kartą šiemet parodė, kad jo sektinas pavyzdys yra taip vadinama „tradicinė“ šeima. Nepasibodėjo jis ir kojas nusivalyti į Konstituciją, nepaisydamas Konstitucinio teismo išaiškinimo apie skirtingais pagrindais sudarytas šeimas.

Neatsiliko ir bažnyčia – piestu stojusi prieš Stambulo Konvenciją, taip pat aiškindama, jog prieštarauja tos pačios lyties partnerystės įteisinimui, nes tai „neva“ yra pasikėsinimas į tradicinę šeimą. Toks padrąsinimas neliko nepastebėtas – homofobiški išpuoliai pasipylę iš atskirų kunigų, kurie, pasak bažnyčios hierarchų – irgi turi teisę į nuomonę.

Rugsėjo pradžioje ledus lygybei laužė Kaunas Pride eitynės. Kauno savivaldybė dėjo visas pastangas, kad toks renginys neįvyktų. Maišė viskas – ir neva Laisvės alėjoje tik merui matomos statybos, ir čia pat sugalvoti alternatyvūs renginiai. Bet dėka teismų sprendimų – eitynės įvyko. Jose agresyviai nusiteikusių žmonių grupelė bandė sustabdyti eiseną, tačiau dėka operatyvus policijos pareigūnų darbo renginys praėjo sklandžiai.

Ne ką mažesnio susidomėjimo sulaukė Rasos Račienės žygis į prezidentūrą. Su prezidentu pasikalbėti prašiusi moteris pasiekė savo. Nors pokalbio detalės ir komentarai po jo nenudžiugino, pati Rasa teigė, kad turi vilties, jog prezidentas neblokuotų partnerystės įstatymo. Rasos žygis sulaukė gausaus žymių žmonių ir LGBTQ+ bendruomenės narių palaikymo. Organizuotos kelios palaikymo akcijos. Netrukus įsisteigė organizacija „Mamos už LGBTQ+ vaikus“, kuri nusprendė ir toliau dėti pagrindus pokyčiams visuomenėje.

GayLine.LT redakcijos akimis 2021 m. prasidėjo susiskaldymu ir prišpriešomis. Žmonės, politikai, visuomenės veikėjai rinkosi kurią poziciją palaikyti. Tai neabejotinai padėjo kai kuriems jų, ar netgi partijoms didinti palaikytojų gretas. Iš šio triukšmo naudos pelnė ir tie, kurie ėmėsi viešai ginti LGBTQ+ bendruomenę, nors už akių mažai ką padarė, kad lygiateisiškumo būtų daugiau.

Gerai tai, kad ši priešprieša leido suprasti koks platus yra LGBTQ+ palaikytojų ratas. Atsisakymas priimti apdovanojimus iš Nausėdos rankų, vaivorykštės spalvų veido kaukės dėvėjimas prezidentūroje, protestas bažnyčioje prezidentui kalbant, mokslininkų tyrimai, apklausos, straipsniai, ambasadorių laiškai, Gražulio priteistos baudos pervedimas LGBTQ+ organizacijai, palaikantys bendruomenę žurnalistų straipsniai ir laidos – visa tai padėjo pamatyti, kad LGBTQ+ bendruomenė nėra vieniša, o jos problemos yra matomos.

2021 m. taip pat leido suvokti keik daug dar reikia padaryti, kad lygiateisiškumas būtų pasiektas. Jog neapykantos kalba, grasinimai, dezinformacija yra mūsų kasdienybė, kurią pakeisti reikia visiems atsiraitoti rankoves. Stebėjimas ant sofos jau nebėra išeitis. Todėl artėjant 2022 m. mūsų redakcija kviečia nenuleisti rankų ir kovoti drauge.

Nuoširdžiai Jūsų, GayLine redakcija