Jungtinės Tautos: Talibanas kankina ir žudo žmones

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Jungtinės Tautos: Talibanas kankina ir žudo žmones

Št, 07/23/2022 - 13:32
Kategorija:
0 komentarų

Jungtinės tautos šią savaitę pareiškė, kad anot organizacijos turimų duomenų, nuo praėjusių metų rugpjūčio, kuomet Talibanas perėmė Afganistano valdymą, įvykdyti šimtai žmogaus teisių pažeidimų, taip pat ir nužudymai bei kankinimai.

Įtariama, kad Talibanas atliko 160 neteisminių nužudymų, fiksuoti 56 kankinimo ir netinkamo elgesio atvejai ir daugiau kaip 178 savavališkų areštų ir sulaikymų. Daugiausia pažeidimų fiksuota prie buvusius vyriausybės pareigūnus ir nacionalinio saugumo pajėgų narius.

„Mūsų stebėjimas atskleidžia, kad nepaisant pagerėjusios saugumo padėties nuo rugpjūčio 15 d., Afganistano žmonės, ypač moterys ir merginos, neturi galimybės visapusiškai naudotis savo žmogaus teisėmis“, – sakė generalinio sekretoriaus pareigas einantis specialusis įgaliotinis Afganistane Markus Potzel.

Jungtinės Tautos atkreipia dėmesį ir į nuolatinį moterų teisių padėties blogėjimą. Nuo rugpjūčio 15 d. buvo apribotos ar atimtos moterų ir mergaičių teisės visapusiškai dalyvauti švietime, darbo vietoje ir kituose visuomenės ir kasdienio gyvenimo veiklose.

Ataskaitoje išsamiai aprašomi neteisminiai asmenų, kaltinamų priklausymu ginkluotoms grupuotėms, žudymai, taip pat žiaurios, nežmoniškos ir žeminančios bausmės bei neteisminis asmenų, kaltinamų „moraliniais“ nusikaltimais ir pernelyg dideliu teisėsaugos pareigūnų jėgos naudojimu, žudymai.

Ataskaitoje pastebima, kad protestuoti šalyje darosi vis sunkiau, ribojama žiniasklaidos laisvė. Žurnalistai, protestuotojai ir pilietinės visuomenės aktyvistai suimami be jokios priežasties.

„Teisės į taikių susirinkimų laisvę, žodžio laisvę ir nuomonės laisvę yra ne tik pagrindinės laisvės, jos būtinos tautos vystymuisi ir progresui. Jos leidžia klestėti prasmingoms diskusijoms, taip pat naudingos tiems, kurie valdo, nes leidžia jiems geriau suprasti problemas su kuriomis susiduria gyventojai“, – sakė organizacijos žmogaus teisių skyriaus vadovė Fiona Frazer.

Žmogaus teisių padėtį pablogino precedento neturinčio masto ekonomikos, finansų ir humanitarinė krizė visoje šalyje. Šiuo metu humanitarinės pagalbos reikia mažiausiai 59 % gyventojų – 6 milijonais žmonių daugiau nei 2021 m. pradžioje.

Pagrindiniai ataskaitos aspektai (2021 m. rugpjūčio 15 – 2022 m. liepos 15 d.):

  • Nukentėjo 2106 civiliai žuvo (700 žuvo, 1406 buvo sužeisti), daugiausia dėl savadarbių sprogstamųjų įtaisų;
  • Įvykdyta 160 neteisminių nužudymų, fiksuoti 178 savavališki areštai ir sulaikymo atvejai susiję su buvusios vyriausybės pareigūnais;
  • Įvykdyti 59 neteisminiai nužudymai, 22 savavališki areštai ir sulaikymai bei 7 kankinimo ir netinkamo elgesio su asmenimis, apkaltintų sąsajomis su „Islamo valstybe“, atvejai;
  •  Įvykdyta 18 neteisminių nužudymų, fiksuoti 54 kankinimų ir netinkamo elgesio atvejai bei 113 savavališko suėmimo ir sulaikymo atvejų, susijusių su „Nacionaliniam pasipriešinimo fronto“ asmenimis;
  • Fiksuota 217 žiaurių, nežmoniškų ir žeminančių bausmių atvejų, kuriuos vykdė pati valdžia;
  • 118 kartų valdžios institucijos naudojo perteklinę jėgą;
  • Fiksuoti žmogaus teisių pažeidimai, susiję su 173 žurnalistais ir žiniasklaidos darbuotojais. Tarp jų buvo 122 savavališko suėmimo ir sulaikymo atvejai, 58 netinkamo elgesio atvejai, 33 grasinimai ir bauginimai;
  • Fiksuoti žmogaus teisių pažeidimai, susiję su 65 žmogaus teisių gynėjais. Tarp jų dokumentuoti 47 - savavališki suėmimai, 10 netinkamo elgesio ir 17 grasinimų ir bauginimo atvejų.

Kadangi vienas asmuo galėjo patirti daugiau nei vieną pažeidimą, pažeidimų skaičius yra didesnis nei nukentėjusių asmenų skaičius.