GayLine.LT: Kodėl LGBTQ+ bendruomenei reikia eitynių?

Skaitymo laikas
3 minutes
Perskaityta

GayLine.LT: Kodėl LGBTQ+ bendruomenei reikia eitynių?

Št, 06/04/2022 - 08:14
Kategorija:
0 komentarų

Šiandien Vilniuje vyks Baltic Pride eitynės. Nemaža dalis visuomenės klausia - kodėl šių eitynių reikia? Panašių klausimų turi ir kai kurie LGBTQ+ bendruomenės nariai. Šie klausimai, ypač pačios bendruomenės viduje, dažnai kyla dėl per menkos eitynių organizatorių komunikacijos paaiškinant kokią prasmę turi šis renginys. GayLine.LT pateikia kai kuriuos atsakymus. 

Kaip kilo mintis organizuoti eitynes? 

Eitynių kilmė siejama su 1969 metų birželio 28 d. Stonewall (gėjų bare) Žemutiniame Manhetene, Niujorke įvykusiais įvykiais. Tuomet, neapsikentę policijos smurto prieš LGBTQ+ bendruomenę, spontaniškas demonstracijas pradėjo LGBTQ+ bendruomenės nariai. Jie išėjo į gatves pasakyti - užtenka. Žmonės reikalavo teisės gyventi atvirai, turėti teisę nebeslėpti savo seksualinės orientacijos nebijant, kad dėl to bus suimti ar sumušti policijos. Taip vadinamos “Stonewall riaušės” laikomos takoskyros įvykiu, padėjusiu pagrindą gėjų išsivadavimo judėjimui ir kartu dvidešimtojo amžiaus kovai už LGBTQ+ teises Jungtinėse Amerikos Valstijose. 

Po metų, paminėti Stonewall riaušes, buvo surengtos pirmosios LGBTQ+ eitynės. GayLine.LT apie jas jau kalbino vieną iš šių eitynių organizatorių. Interviu su juo galite rasti - ČIA

Kodėl eitynės organizuojamos iki šiol? 

Nepaisant to, kad nuo pirmųjų eitynių praėjo daugiau nei penkiasdešimt metų - LGBTQ+ teisių užtikrinimas vis dar yra iššūkis daugelyje Pasaulio šalių. Ne išimtis ir Lietuva, kur vis dar diskutuojama ar LGBTQ+ bendruomenės nariai yra tokie pat piliečiai kaip ir heteroseksualūs žmonės. Vien dėl savo seksualinės orientacijos LGBTQ+ atstumiami šeimose, netenka ar nepriimami į darbą, patiria smurtą, priekabiavimą, kartu gyvenančios poros neturi paprasčiausių teisių, kurios yra savaime suprantamos kitokiose šeimose. Tai tik parodo, kad eitynės neprarado savo pirminio tikslo – garsiai pasakyti visiems, kad LGBTQ+ bendruomenės nariai yra visuomenės dalis, yra čia - mūsų šalyje ir prašo, reikalauja užtikrinti lygiateisiškumą. 

Bet kam demonstruotis? 

Eitynių organizavimas yra būdas garsiai ir aiškiai parodyti, kad LGBTQ+ bendruomenė nebus tyli, susitaikanti su diskriminacija. Tai būdas pasakyti politikams, kad visų piliečių teisės yra svarbios, o jų pareiga yra jas užtikrinti. LGBTQ+ bendruomenė nenori kažkokių teisių, kurių neturi visa visuomenė. Ji siekia turėti tokias pačias teises, kuriomis naudojasi visi kiti tam tikros šalies gyventojai. 

Taip, eitynės laikui bėgant įgavo daugiau spalvų, kostiumų, muzikos. Tai natūrali šio renginio evoliucija. Vienose šalyse eitynės vis dar primena protestą, kitose – jos tapo ir švente, kurios metu LGBTQ+ bendruomenės nairai gali pasidžiaugti laimėjimais, ar tiesiog žygiuodami kartu – nebijoti būti savimi. Eitynės būtent ir suteikia tokį saugumą, kuriuo neretai negali mėgautis nemaža dalis LGBTQ+ žmonių kasdieniniame gyvenime. Būdami kartu, eidami gatve didelėje minioje, LGBTQ+ žmonės gali bent trumpam užmiršti baimę.  

Dar daugiau, eitynės suteikia vilties. Net žinant, kad gyvenimas galbūt nepagarės, būnant drauge tarp savų žmonių, LGBTQ+ bendruomenės nariai įgauna tikėjimo geresne ateitimi. Tai būdas ir atsikratyti gėdos, kuri kyla dėl seksualinės orientacijos vien dėl visuomenės spaudimo ir kritikos. Eitynės neretai būna ta vieta, kur jauni LGBTQ+ žmonės gali pajausti, kad jausti, mylėti, būti kitokiu nėra kažkas blogo. 

Ar užtikrinus lygiateisiškumą eitynių nebeliks? 

Anaiptol. Kova už žmogaus teises yra nuolatinė. Atėjus į valdžią vieniems ar kitiems politikams visa kas iškovota gali būti lengvai atšaukta, panaikinta. Todėl eitynės naudojamos kaip priemonė parodyti, kad LGBTQ+ bendruomenė yra ir bus, o jos atstovų teisių užtikrinimas turi būti nepertrūkstantis ir nuolatinis. 

Reikia pastebėti, kad pagerėjus padėčiai vienoje šalyje, jos LGBTQ+ bendruomenė kelia klausimus dėl kitose šalyse gyvenančių šios bendruomenės atstovų teisių užtikrinimo. LGBTQ+ bendruomenė visada pasižymėjo solidarumu ir tai yra jos stiprybė. Pati patyrusi ką reiškia represijos, visuomenės nusistatymas, neapykanta, smurtas - bendruomenė yra jautri kitų žmonių grupių teisių pažeidimams - ar tai būtų moterų teisės, ar vaikų išnaudojimas, ar nepagarba etninėms, net religinėms grupėms. 

Kodėl LGBTQ+ pasisavino vaivorykštę? 

Vaivorykštė yra visų. Niekas negali pasisavinti saulės, taigi ir vaivorykštės. 1978 m. vaivorykštės vėliavą, sukūrė menininkas Gilbertas Bakeris. Ji yra naudojama kaip LGBTQ+ pasididžiavimo simbolis. Pirmiausia ji parodo, kokia marga ir įvairi yra LGBTQ+ bendruomenė, nepaisant to – ji vienijasi dėl kovos už visų jos narių teises. 

Šešių spalvų vėliavoje raudona spalva simbolizuoja gyvenimą, oranžinė - gijimą, geltona yra saulės spinduliai, žalia simbolizuoja gamtą, mėlyna - harmoniją, o purpurinė - dvasią. Tiesa, originalioje aštuonių spalvų vėliavoje buvo įtraukta ir ryškiai rožinė spalva – kuri reprezentavo seksą ir turkio spalva – vaizdavusi meną.