LGBTQ+ žmonių patirtys Lietuvoje: teisingumo reikia laukti ilgai, bet tai verta daryti

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

LGBTQ+ žmonių patirtys Lietuvoje: teisingumo reikia laukti ilgai, bet tai verta daryti

Sek, 06/01/2025 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Minint Tarptautinę kovos su homofobija, bifobija ir transfobija dieną, Seime vykusioje diskusijoje Lietuvos žmogaus teisių centro advokacijos vadovė, teisininkė Monika Guliakaitė-Danisevičienė pasakojo kokį ilgą kelią reikia praeiti LGBTQ+ žmonėms siekiant teisingumo. Nepaisant to, GayLine.LT redaktorius pabrėžia, kad patyrus neapykantos išpuolius reikia kreiptis į teisėsaugą, nes tik tokiu būdu galima keisti padėtį visuomenėje.

„Tyrimo sėkmė priklauso nuo nukentėjusiųjų aktyvumo. Jei asmenys nebūtų viešinę savo situacijos, nebūtų kreipęsi į nevyriausybines organizacijas, nebūtų aktyviai įsitraukę į procesą, jis nebūtų net prasidėjęs“, - apibendrindama Luko ir Raimedo istoriją, kurie patyrė išpuolį Vilniaus gatvėje, sakė Monika.

Anot jos, nemažai LGBTQ+ žmonių nesikreipia pagalbos į policiją, nes supranta, kad tuomet apie jų seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę sužinos platesnis ratas žmonių.

„Tam, kad būtum aktyvus, siektum teisingumo, turi tai padaryti viešai, o tam turi atsiskleisti – ne tik policijai pripažinti, bet ir visuomenei ar žiniasklaidai. Tai sukelia dar didesnę riziką patirti antrinį smurtą, pakartotinę diskriminaciją“, – aiškino M. Guliakaitė-Danisevičienė.

Tiesa, GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas primena, kad nors pranešant apie neapykantos ar smurto nusikaltimus reikia paaiškinti aplinkybes pareigūnams, ši informacija neskelbiama viešai. „Taigi atsiskleidimas vyksta tik su procesu susijusiems žmonėms. Todėl bijoti tiems, kurie dar nėra pasirengę apie save kalbėti viešai nereikėtų. Dar daugiau, jei atlikus ikiteisminį tyrimą bylą pasiektų teismą – galima prašyti posėdžius rengti uždarus. Tai reiškia, kad juose dalyvaus labai ribotas žmonių kiekis, kurie neturi teisės viešinti informacijos“, - sako Martynas.

Jis pripažįsta, kad policijos pareigūnai ir teisėjai neretai vengia atlikti būtinus veiksmus tinkamai, todėl reikėtų kreiptis į nevyriausybines organizacijas teisinių patarimų. „Žinant procedūras viskas tampa gerokai lengviau“, - pabrėžia GayLine.LT redaktorius kartu pridurdamas, jog visada būtina imtis veiksmų prieš neapykantos skleidėjus bei smurtautojus.

„Kai mes tylime, jie galvoja, kad gali tęsti savo veiksmus. Net jei ikiteisminis tyrimas bus nutrauktas, ar išgirsite nepalankų teismo sprendimą – vis tiek tas konkretus asmuo žinos, kad jis/ji nebus palikti ramybėje jei nuspręstų konkrečias veiklas kartoti. Veikdami, mes giname ne tik save, bet ir savo draugus, artimuosius, kitus žmones“, - teigia M. Norbutas.