Lietuvoje prieglobstis suteiktas šimtui žmonių, tarp jų ir keliems LGBTQ+ bendruomenės nariams

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Lietuvoje prieglobstis suteiktas šimtui žmonių, tarp jų ir keliems LGBTQ+ bendruomenės nariams

Tre, 01/19/2022 - 19:56
Kategorija:
0 komentarų

Migracijos departamentas suteikė prieglobstį 97-iems migrantams, atvykusiems į šalį per sieną su Baltarusija, pirmadienį pranešė įstaigos vadovė. Keliems prieglobstis suteiktas dėl seksualinės orientacijos. Tolerantiško jaunimo asociacijos pirmininkas Artūras Rudomanskis GayLine.LT redakcijai sako, kad LGBTQ+ žmonių prieglobsčio prašymus nagrinėti nėra lengva ir neretai sprendimai dėl jų priklauso tiek nuo specialistų kompetencijos, asmeninių nuostatų ir politikų spaudimo.

Šia savaitę Migracijos departamento išplatintoje informacijoje teikiama, kad prieglobstis suteiktas 97 asmenims, persekiotiems dėl savo politinių įsitikinimų, seksualinės orientacijos, atsisakymo tarnauti kariuomenėje ir kankinti žmones. Žmonės, kuriems prieglobstis buvo suteiktas dėl jų seksualinės orientacijos, pasak departamento vadovės, buvo „akivaizdžiai jau patyrę tam tikrus neigiamus veiksmus“.

Pakomentuoti situaciją GayLine.LT paprašė Tolerantiško jaunimo asociacijos pirmininko Artūro Rudomanskio. Tolerantiško jaunimo asociacijos vadovo teigimu, patenkinti prieglobsčio prašymai yra ne iš noro padėti, o neradus teisinio pagrindo kaip nepadėti: „Tai reiškia, kad nuneigti niekaip nepavyko. Jei būtume vadovavęsi vien Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno nuostata - visus išsiųsti atgal. Tai galbūt net į mirtį būtume pasiuntę beveik 100-tą žmonių“.

- Ar jūsų organizacijai yra žinoma keik LGBTQ+ migrantų, patekusių į šalį per Baltarusiją, buvo suteiktas prieglobstis Lietuvoje?

Tikslaus skaičiaus nežinome, šį klausimą uždavėme migracijos pareigūnams, dar laukiame atsakymo. Tačiau mūsų žiniomis keli leidimai jau suteikti. Žinome ir atvejų, kai leidimai nesuteikti ir šie sprendimai apskųsti.

- Ar migracijos departamentas bendradarbiauja su jumis teikdamas pagalbą LGBTQ+ migrantams?

Tiesiogiai su pačia institucija bendradarbiavimo nevykdome. Tačiau yra keletas minėtame departamente dirbančių specialistų, kurie bendradarbiauja, konsultuojasi. Ir pastabėjome, kad tas bendradarbiavimas atnešė gerų rezultatų.

- Kaip vertinate Migracijos departamento sprendimus - žingsnius individualiai vertinant kiekvieno migranto prieglobsčio prašymus?

Mano nuomone, stokojama individualių kokybiškų prašymų vertinimų. Procesas vykdomas pagal politikų primestus reikalavimus, o tai reiškia, kad vertinant prašymus yra išankstinė nuostata, kaip turėtų vertinimo procesas pasibaigti.

Jeigu būtų daugiau nepriklausomybės nuo dominuojančios politikos, jeigu kiekvieno asmens prašymą nagrinėtų labai gerai išmanantys šią specifinę sritį specialistai, tai prieglobsčio suteikimo atvejų padaugėtų.

Dabar dominuoja naratyvas, kad visi žmonės yra hibridinė ataka ir reikia išnagrinėti prašymus tik siekiant parodyti, jog darbas yra atliktas. Visgi jei politikoje dominuojanti pozicija būtų, kad būtinai privalome padėti žmogui, tai analizė būtų kur kas gilesnė ir labiau pagrįsta.

- O kaip su LGBTQ+ bendruomenės narių prašymais? Ar juos lengva nagrinėti?

Prašytis prieglobsčio seksualinės orientacijos pagrindu yra labai sudėtinga, nes prašymus nagrinėjantys asmenys patys gali turėti homofobiškų nuostatų, nepaisant to, kad seksualinė orientacija yra pagrindas prašytis pagalbos.

Antra, migrantai neretai nedrįsta atvirai kalbėti apie seksualinę orientaciją, nes bijo ir negali kontroliuoti kur atsidurs jų pateikta informacija, kuri, kad ir netyčia, patekusi į netinkamas rankas - gali padaryti dar daugiau žalos.

Trečia prašymus pateikę asmenys nežino kokią informaciją ir kaip profesionaliai ją pateikti, kad būtų akivaizdus jų prašymų pagrįstumas. Tuomet tenka tikėtis prašymus nagrinėjančių asmenų profesionalumo ir sąžiningumo. Tiesa, ne visada tokia pagalba suteikiama.

Visgi norėtųsi pabrėžti, kad Migracijos departamente yra ir tikrai gerai savo darbą atliekančių specialistų ir mes džiaugiamės galėję bendradarbiauti ir padėti.

Ačiū už pokalbį.