Beždžionių raupai: kokie yra simptomai ir kodėl neteisinga stigmatizuoti gėjus ir biseksualius vyrus

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Beždžionių raupai: kokie yra simptomai ir kodėl neteisinga stigmatizuoti gėjus ir biseksualius vyrus

Tre, 07/27/2022 - 19:00
Kategorija:
0 komentarų

Pasaulio sveikatos organizacija beždžionių raupų protrūkį pripažino tarptautinio masto ekstremaliąja visuomenės sveikatos situacija. GayLine pateikia daugiau informacijos apie šią infekciją.

Beždžionių raupais gali užsikrėsti visi, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus, kilmės ir juo labiau – nuo seksualinės orientacijos. Keliose šalyse sveikatos priežiūros organizacijos rekomendavo vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, būti vis atidesniems dėl beždžionių raupų simptomų, nes šioje bendruomenėje „nustatyta didelė atvejų dalis“. Vis dėlto, visi gyventojai turėtų žinoti, į ką atkreipti dėmesį.

Visuomenė gali padaryti du dalykus, kad sumažintų riziką užsikrėsti virusu:

  • Reguliariai plaukite rankas su muilu arba naudokite alkoholio pagrindu pagamintą rankų dezinfekavimo priemonę;
  • Nesidalinkite patalyne ar rankšluosčiais su tais, kurie galėtų sirgti beždžionių raupais, nes turi tam tikrų simptomų.

Kas yra beždžionių raupai ir kaip jie plinta?

Tai virusinė infekcija, kurią daugiausia platina laukiniai gyvūnai ir vis dar laikoma neįtikėtinai reta. Žmonių beždžionių raupų simptomai yra panašūs į raupų, tačiau yra daug švelnesni ir trunka nuo dviejų iki keturių savaičių. Jį galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio gyvūno, jei jis įkando arba paliečiate gyvūno kraują, kūno skysčius, odą su pūslelėmis ar šašais.

Virusas dažniausiai plinta tarp žmonių šiais būdais:

  • Liečiant drabužius, patalynę ar rankšluosčius, kuriuos naudojo asmuo, sergantis beždžionių raupais;
  • Liečiant beždžionių raupais nusėtą odą - pūsles ar šašus;
  • Kontaktas su asmeniu sergančiu beždžionių raupų bėrimu, jam kosint ar čiaudint.

Beždžionių raupai nėra lytiniu keliu plintanti infekcija, bet gali būti perduodama per artimą kontaktą, įskaitant lytinių santykių metu.

Vienas iš galimų paaiškinimų, kodėl beždžionių raupų atvejai šio protrūkio metu dažniau registruojami tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, yra tas, kad šie asmenys labiau informuoti apie pavojų sveikatai ir dažniau kreipiasi pagalbos į medikus.

Kokie ligos simptomai?

Nuo užsikrėtimo paprastai praeina nuo 5 iki 21 dienų kol pasireiškia matomi beždžionių raupų simptomai. Paprastai jie trunka iki keturių savaičių, o po to savaime išnyksta:

  • Aukšta temperatūra
  • Galvos skausmas
  • Raumenų skausmas
  • Nugaros skausmas
  • Patinę limfmazgiai
  • Drebulys (šaltkrėtis)
  • Bendras silpnumas

Gali atsirasti bėrimas, kuris dažnai prasideda ant veido, o po to išplinta į kitas kūno dalis, įskaitant lytinius organus. Pradžioje atsiranda dėmelės, kurios gali virsti mažomis pūslelėmis užpildytomis skysčiu. Vėliau susidaro šašas, kuris vėliau nukrenta.

Ar yra gydymas?

Beždžionių raupų gydymo tikslas yra palengvinti simptomus ir dauguma žmonių pasveiksta per dvi ar keturias savaites, nes liga paprastai būna lengva. Retais atvejais, pavyzdžiui esant gausiam ir skausmingam bėrimui, gali tekti izoliuotis specializuotojo ligoninėje.  

Tiems žmonėms, kurie artimai bendravo su asmeniu, kuriam diagnozuota ši liga, šiuo metu rekomenduojama izoliuotis namuose iki 21 dienos. Taip sustabdomas viruso plitimas.

Ką daryti, jei manote, kad užsikrėtėte?

Jei radote nepaaiškinamą bėrimą, ypač ant veido ar lytinių organų, arba jei per pastarąsias tris savaites bendravote su asmeniu, sergančiu beždžionių raupais, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Patartina prašyti su gydytoju konsultacijos nuotoliniu būdu, kad sumažintumėte riziką užkrėsti kitus asmenis.