„Grindr“ švenčia 15 metų gimtadienį. Kaip programėlė pakeitė gėjų gyvenimą?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

„Grindr“ švenčia 15 metų gimtadienį. Kaip programėlė pakeitė gėjų gyvenimą?

Tre, 04/03/2024 - 13:21
Kategorija:
0 komentarų

Per penkiolika metų „Grindr“ tapo viena populiariausių pasaulyje gėjų ir biseksualių vyrų pažinčių programėlių. Ji dabar turi 13 mln. vartotojų. Neabejotinai šios programėlės pasirodymas pakeitė mūsų visų mūsų gyvenimus.

1990-ųjų pabaigoje bei 2000-ųjų pradžioje jau buvo keletas pažinčių svetainių, tokių kaip „Gaydar“, kuriose mezgėsi pažintys. Tačiau 2009 m. metais pasirodžius „Grindr“ - viskas pasikeitė.

Iki tol gėjai ir biseksualūs vyrai vis dar ieškojo pažinčių gėjų baruose ir saunose, ar parkuose, paplūdimiuose. Žinoma, naudotasi ir svetainėmis - pavyzdžiui Lietuvoje pakankamai populiari buvo gayline.lt skelbimų dalis. Pažintys megztos ir One.lt portale.

Tiesa, „Grindr“ viską pakeitė iš esmės. Susipažinti, ieškant intymių santykių, tapo labai paprasta. Programėlė rodė šalia jūsų esančius vyrus, jų nuotraukas, o ir susirašinėjimo funkcija leido nedelsiant išsiųsti ir gauti žinutes. Žinoma, pradžioje daugelis profilių neturėjo veido nuotraukų, ypač Lietuvoje, kur išsiviešinimas buvo suprantamas kaip rizikingas žingsnis.

Minėta programėlė tapo priemone susipažinti net bare. Pamačius patinkantį vyrą vartotojas tiesiog užeina į programėlę, kad jį surastų ten ir pasakytų „labas“. Taigi, išsiplėtė ne tik pažinčių užmezgimo laukas, bet technologijos leido nemažai daliai vyrų „pralaužti ledus“ - nebereikėjo rizikuoti nepatogiai pasijusti, jei jis jus atstumtų.

Intymumas tapo pagrindinė gėjų kultūros dalimi. Susitikimai kavos puodeliui užleido vietą greitiems santykiams. Vienas, du ir jau baigta. Ir greičiausiai jūs niekada daugiau nesusitiksite. Taigi nors ir pažintys tapo paprastesnės - iš esmės programėlė nutolino žmones, suteikdami santykiams vartotojišką pobūdį.

Dar daugiau, laikui bėgant „Grindr“ vartotojai vis dažniau pradėjo skelbti savo kūno nuotraukas. Ir tos nuotraukos prisidėjo prie mados industrijos pastangų formuoti suvokimą koks kūnas yra gražus ir patrauklus. Tai pakeitė vyrų požiūrį ne tik į kito kūną, bet ir savo. Vis dažniau pradėti kelti tam tikri reikalavimai, o jų neatitinkantys žmonės nuvertinti. Trans, apkūnesni, tam tikrų žymių turintys vyrai iki šiol susiduria su užgauliojimais ir išpuoliais ne tik realiame gyvenime, bet ir „Grindr“ programėlėje.

Pažinčių programėlė tapo ir priemone vykdyti užpuolimus, net pasibaigusius nužudymu, ar užsiimti šantažu. Žinoma, jos kūrėjai nesėdėjo rankų sudėję - vis tobulino funkcijas, kurios leido geriau apsaugoti vartotojus. Tačiau iki šiol esama spragų, kurios daro LGBTQ+ pažeidžiamus.

Taigi per 15 metų „Grindr“ pakeitė mūsų gyvenimą. Pažintys tapo paprastesnės, bet kartu ir dingo ir poreikis įsipareigoti - bent iš mandagumo kitam skirti tam tikrą savo laiko dalį. Programėlė dar labiau paskatino poreikį „greitai vartoti“ - patiko, nepatiko, labas, ko ieškai, gal susitinkam, pas tave - ar pas mane, koks adresas, kelintą valandą  - ir tiek tų žinių. Kartu ji suteikė seksualinę laisvę - rasti čia ir dabar ko ieškai, kad patenkinti savo poreikius.