Vaivorykštės vėliava pažeidžia kelių eismo taisykles? Ne, nepažeidžia

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Vaivorykštės vėliava pažeidžia kelių eismo taisykles? Ne, nepažeidžia

Sek, 07/23/2023 - 15:00
Kategorija:
0 komentarų

Kiekvieną kartą kai vaivorykštės perėja Vilniuje suniokojama vandalų, nemaža dalis komentatorių imasi aiškinti, kad neva tokia perėja pažeidžia Kelių eismo taisykles. Mūsų redakcija atsivertė minėtas taisykles, patikrino teiginį ir gali konstatuoti - kad tai netiesa.

GayLine.LT pažymi, kad perėja Pylimo gatvėje Vilniuje yra reguliuojama šviesoforu. Todėl pagal kelių eismo taisykles perėjos ribas žymi dvi šonuose esančios punktyrinės linijos. Kelių eismo taisyklės nenumato draudimo kelio dangos dažyti kokiomis nors spalvomis. Taip pat Kelių eismo taisyklėse nenurodoma, kad pati kelio danga turi būti konkrečios vienos spalvos ar spalvų.

Citata iš kelių eismo taisyklių: „Pėsčiųjų perėja – važiuojamojoje dalyje esanti pėsčiųjų perėjimo per kelią vieta, pažymėta kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“ ir ženklinimo linijomis arba tik kelio ženklais „Pėsčiųjų perėja“. Pėsčiųjų perėjos ribas žymi ženklinimo linijos, o jeigu jų nėra, – įsivaizduojamos tiesės, einančios nuo kelioženklų statmenai per kelią“.

Taigi minėtas apibrėžimas nurodo, kad perėjos žymimos ženklinimo linijomis. Pagal Kelių eismo taisyklės perėjos pėstiesiems gali būti žymimos trimis būdais. Pateikiame žymėjimą, kuris nurodomas taisyklėse:

Perėja

Pylimo gatvėje esanti perėja yra reguliuojama šviesoforu, todėl žymima kaip nudaroma 1.13.3 punkte. Pažymėtina, kad paveikslėlio pagrindas yra juodas, nes taip geriau taisyklėse matosi ženklinimo linijos. Kaip jau minėta, pėsčiųjų perėjos apibrėžimas nurodo žymėjimą linijomis ir nekalba, kokia turi būti pati kelio dangos spalva ar spalvos.

Vaivorykštės spalvomis dažomos perėjos daugelyje šalių kaip solidarumo ženklas su LGBTQ+ bendruomene, kuri neturi tokių pačių teisių kaip kiti visuomenės nariai ar vis dar patiria diskriminaciją.

Šiose šalyse taip pat vadovaujamasi universaliomis kelių eismo taisyklėmis, tačiau klausimų ar perėja gali būti vaivorykštės spalvų visuomenei nekylą. Todėl galima daryti prielaidą, kad dalis visuomenės atstovų, kurie kelia klausimą dėl vaivorykštės perėjos teisėtumo Lietuvoje taip bando pateisinti savo empatijos trūkumą ar yra kritiškai nusiteikę LGBTQ+ bendruomenės atžvilgiu.