Europos Parlamentas: homoseksualumo ir translytinės tapatybės kriminalizavimas nepateisinamas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Europos Parlamentas: homoseksualumo ir translytinės tapatybės kriminalizavimas nepateisinamas

Pen, 04/21/2023 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Strasbūre vykusio Europos Parlamento posėdžio metu vyko diskusija dėl Ugandos parlamento priimto „drakoniško“ įstatymo nukreipto prieš LGBTQ+ asmenis. Parlamentas priėmė rezoliucija, kuria smerkiamas bet koks homoseksualumo ar lytinės tapatybės kriminalizavimas.

„Homoseksualumo ir translytinės tapatybės kriminalizavimas, įstatymu uždraudžiant teisę būti tokiems žmonėms, paverčia LGBTIQ asmenis taikiniais, kartu didina riziką, kad institucijos ir kiti piliečiai juos šantažuos, ir skatina neapykantos kalbą ir neapykantos nusikaltimus prieš šiuos asmenis bei jų diskriminavimą“, - teigiama rezoliucijoje.

Parlamente vykusių diskusijų metu parlamento nariai aiškiai ir nedviprasmiškai pabrėžė, kad tokiems teisės aktams vietos demokratijoje nėra.

„Europos Sąjunga niekada nesutiks su tokiu teisės aktu ar panašiais įstatymais, kurie pažeidžia pagrindines žmogaus teises. Tokie veiksmai turi susilaukti sankcijų“, - Europos liaudies partijos frakcijos vardu kalbėjo parlamento narys Thomas Tobe.

Pastarojo kolega iš socialistų politinės grupės sakė, kad „šis teisės aktas ne vieną žingsnį žengia, ne dešimt žingsnių žengia atgal“ - praktiškai „į viduramžius“.

Žaliųjų politinės grupės atstovė Kim van Sparrentak priminė, kad būtent Vakarai turi prisiimti atsakomybę dėl vykstančių procesų ir LGBTQ+ persekiojimo, nes tokią politiką jie atnešė tuomet kai kolonizavo teritorijas.

„Negalime stovėti nuošalyje ir stebėti, kad požiūris į tai, kuo žmogus yra, ar gali būti, daugelyje vietų, taip pat ir Ugandoje, yra dėl kolonializmo. O neretai dabar [ši ideologija] skleidžiama ir finansiškai remiama vakarų bažnyčių. Štai kodėl, mes Europoje, turime prisiimti atsakomybę“, - sakė parlamento narė.

Europos Parlamentas išsakė nuomonę, kad bet kokių bausmių numatymas žmonėms, kurie tiesiog yra savimi, pažeidžia tarptautinę teisę.

„Tokie įstatymai visapusiškai prieštarauja tarptautinei žmogaus teisių teisei ir jais pažeidžiamos LGBTIQ asmenų žmogaus teisės, įskaitant teisę į gyvybę, privatumą, laisvę, saugumą, sveikatos priežiūrą ir saviraišką, taip pat taikių susirinkimų ir asociacijų laisvę“, - rašoma tekste.

2023 m. kovo 21 d. Ugandos parlamentas priėmę įstatymo projektą, kuriuo sugriežtinamos bausmės už buvimą LGBTQ+ bendruomenės dalimi. Tik 2 iš 389 parlamento narių balsavo prieš įstatymo projektą. Teisės akte LGBTQ+ asmenims numatoma net mirties bausmė. Įstatymą dar turi pasirašyti šalies prezidentas, kuris ne kartą išreiškė paramą minėtam teisės aktui.

Europos Parlamentas paragino Tarybą ir Komisiją imtis sankcijų prieš Ugandą, jei įstatymas būtų pasirašytas. Rezoliucijoje nurodomos ir konkrečios priemonės: visų prekybos lengvatų sustabdymas, sankcijų įvedimas asmenims, kurie rengė, balsavo už šį įstatymo projektą.

 

Rezoliucijos tekstą galima rasti ČIA. Rezoliucijai pritarė 422 parlamentarai, prieš pasisakė 63, susilaikė - 36. Tarp susilaikiusiųjų buvo ir vienas Europos Parlamento narys iš Lietuvos - Stasys Jakeliūnas. Prieš balsavo - V. Tomaszewski.