PROVERŽIS. Mokslininkai gali atverti kelius dviem vyrams susilaukti jų biologinio kūdikio

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

PROVERŽIS. Mokslininkai gali atverti kelius dviem vyrams susilaukti jų biologinio kūdikio

Pir, 03/13/2023 - 14:27
Kategorija:
0 komentarų

Pirmą kartą pasaulyje Japonijos mokslininkai pasiekė, kad iš dviejų tėčių gimtų pelės jauniklis. Tai atveria kelius visiškai kitokiam pasauliui, kur vaikams gimti gėjų poroje nereikės moters kiaušialąsčių.

Mokslininkai paėmė odos ląstelę iš vienos iš pelių patinų ir pavertė ją kiaušinėliu. Tada jie apvaisino jį kito patino spermos ląstele.

„Tai pirmas atvejis, kai iš vyriškų ląstelių gaminami tvirti žinduolių oocitai“, – sakė Kyushu universitete dirbantis Katsuhiko Hayashi. - „Grynai technologijų požiūriu tai bus įmanoma [žmonėms] po 10 metų“.

Mokslininkas pripažino, kad norint suteikti leidimą šia technologija naudotis žmonėms, turi būti išspręsti etiniai klausimai.

Kiti mokslininkai 10 metų prognozę apibūdino kaip per daug optimistišką. Kol kas nepavyko žmogaus moteriškos ląstelės paversti laboratorijoje užaugintu kiaušinėliu, jau nekalbant apie vyrišką ląstelę.

„Mes vis dar nepakankamai suprantame unikalią žmogaus gametogenezės biologiją, kad galėtume atkartoti provokuojantį Hayashi darbą su pelėmis“, – „The Guardian“ sakė Harvardo medicinos mokyklos dekanas profesorius George Daley.

Nepaisant to, naujienos apie tyrimus sukėlė susidomėjimą visame pasaulyje.

Darbo metu vyriškos odos ląstelės buvo perprogramuotos į kamienines ląsteles. Moteriškos ląstelės turi XX chromosomų poras. Patinai turi XY. Šiuo atveju vyriškoji Y chromosoma buvo pašalinta ir pakeista X chromosoma iš kitos ląstelės. Tada ląstelė turėjo XX chromosomų porą.

Tyrimo komanda sugebėjo pagaminti 600 embrionų. Taip gimė septyni pelių jaunikliai. Taigi pasiektas tik 1% sėkmės rodiklis.

Pelių jaunikliai užaugo ir  patys susilaukė vaikų, taigi gyvena įprastą gyvenimą.