Skaitytoja klausia: kokio amžiaus žmonės pradeda suprasti, kad jie homoseksualūs?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Skaitytoja klausia: kokio amžiaus žmonės pradeda suprasti, kad jie homoseksualūs?

Pir, 03/10/2025 - 19:25
Kategorija:
0 komentarų

Nemažai daliai heteroseksualių žmonių kyla įvairiausių klausimų apie homoseksualumą. Vienas jų – kada konkretus asmuo supranta, kad jo netraukia priešingos lyties atstovai. GayLine.LT redakcija atsako į šį, labai dažną, klausimą.

Trisdešimtmetį šiemet švenčiantis seniausias Lietuvoje LGBTQ+ portalas pristato naują rubriką „Klausiate – atsakome“. Joje portalo redaktorius Martynas Norbutas pabandys atsakyti į visus jūsų klausimus. Turite klausimų – rašykite info@gayline.lt . Redakcija užtikrina, kad neviešins jūsų asmeninių duomenų, bet panaudos jūsų laiško ir mūsų parengto atsakymo tekstą.

Mūsų redakcija gavo trumpą Aistės laišką: „Sveiki, turiu draugą, kuriam 26 metai ir tik dabar jis man prisipažino, kad yra homoseksualus. Nedrįstu jo to paklausti, bet noriu sužinoti kada žmonės paprastai pradeda suprasti, kad jų netraukia priešingos lyties atstovai? Ar yra kažkoks amžiaus tarpsnis? Kaip tai būna?“.

Miela, Aiste, dėkoju už šį klausimą. Jis yra labai dažnai užduodamas LGBTQ+ žmonėms. Svarbu pabrėžti, kad ne visiems šis klausimas atrodo korektiškas. Pirmiausia dėl to, kad niekas neklausia heteroseksualių žmonių, kada jie suprato esantys heteroseksualūs. Pastarųjų žmonių gretose tai yra natūralus savęs pažinimo procesas, kuris vyksta savaime, be pastangų. Taip pat yra ir tarp homoseksualų.

Noriu pabrėžti, kad kiekvieno žmogaus savęs pažinimo kelias yra unikalus. Be to, daug lemia ir aplinka, kurioje konkretus asmuo auga ir bręsta. Gėjai ir lesbietės, dėl visuomenės lūkesčių ar dominuojančių „normų“, religinių įsitikinimų, gali ilgą laiką neigti ar slopinti savo jausmus. Minėti žmonės leidžia sau pažinti ir pripažinti savo tikrąją tapatybę vėliau, nei tie, kurie auga atviroje, lygiateisėje ir pagarba kiekvienam grįstoje visuomenėje.

Kuo daugiau žmogus gali sulaukti represijų dėl savo seksualinės orientacijos, tuo didesnė tikimybė, kad jis ar ji stengsis prisitaikyti prie „normų“. Būtent dėl to kenčia ne tik pats asmuo, bet ir jo/jos artimieji, kurie negali paaiškinti minėto žmogaus tam tikrų elgsenos motyvų.

Noriu atkreipti dėmesį, kad seksualumas nėra iškaltas akmenyje. Ilgainiui jis gali keistis. Žmogus gali pradėti suprasti, kad galbūt jis nėra tik heteroseksualus ar homoseksualus. Bisekslualių žmonių visuomenėje yra tikrai labai daug. Bet jei kalbame apie homoseksualumą – didžioji dalis žmonių pradeda matyti tam tikrus skirtumus nuo didžiosios daugumos ankstyvame amžiuje. Iš pradžių tai gali būti panašu į norą būti kartu su tam tikru žmogumi, vėliau – gimsta fantazijos, jausmai. Taigi šiuo požiūriu gėjai ir lesbietės niekuo nesiskiria nuo kitų žmonių patiriamo savęs pažinimo.

Aiste, noriu pasidžiaugti, kad tavo draugas buvo atviras su tavimi. Tai rodo, kad jo norą puoselėti jūsų ryšį. Tu visada gali užduoti klausimus savo draugui. Mano mažas patarimas prieš tai darant – įsivaizduok, kad tavęs tavo draugas klausia apie tavo seksualinę orientaciją ar patirtis. Jei tau toks klausimas atrodo korektiškas tavo atžvilgiu – didelė tikimybė, kad jis nesukels nepatogumų ir tavo draugui“.

Susiję tekstai: