Sifilis: viskas, ką reikia žinoti apie šią lytiškai plintančią ligą

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Sifilis: viskas, ką reikia žinoti apie šią lytiškai plintančią ligą

Pir, 02/05/2024 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Vis dažniau rašant ir informuojant visuomenę apie ŽIV neretai užmirštamos kitos lytiškai plintančios ligos. Sifilis yra viena iš pavojingų ligų, kurio negydant galima smarkiai pakenkti sau ar net sukelti pavojų gyvybei.

Sifilį sukelia bakterijos, kuriomis galima užsikrėsti tiek oralinio, tiek vaginalinio ar analinio sekso metu. Liga turi tris stadijas, kurių kiekviena pasižymi specifiniais simptomais.

Pirminis sifilis: pirmieji požymiai gali pasireikšti po 10 ar net trijų mėnesių po užsikrėtimo. Pradžioje viskas neatrodo labai pavojinga – atsiranda opa, vadinama šankeriu. Opa, atsiradusi infekcijos patekimo vietoje, paprastai būna kietu dugnu, apvali, nedidelė ir neskausminga. Retais atvejais gali formuotis ir daugybinės opos kitose kūno vietose (burnoje, ant liežuvio, pažastyse ir kt.).

Opa išnyksta per kelias savaites, tačiau tai nereiškia, kad žmogus pasveiko. Sudėtingesniais atvejais gali padidėti kaklo, pažastų ir kirkšnių limfmazgiai.

Antrinis sifilis: jei infekcija negydoma pirmoje stadijoje, pasireikš įvairūs simptomai: bėrimas ant kūno (dažniausiai ant delnų, pėdų), gerklės skausmas, plaukų slinkimas, galvos skausmas, nuovargis, raumenų skausmai, svorio netekimas. Šios sifilio atveju gali apsireikšti ir karščiavimas. Vis dėlto, simptomai dažnai sumaišomi su paprastu peršalinimu ar alergine reakcija. Todėl žmonės nesikreipia į gydytojus.

Tretinis sifilis: infekcija ilgainiui (po 5-10 metų) progresuoja ir pažeidžia širdį, smegenis, kaulus ir nervų sistemą. Tai gali sukelti rimtų problemų, tokių kaip aklumas, demencija ar net insultas. Tai gali sukelti negrįžtamą žalą.

Sifiliu dažniausiai užsikrečiama per sąlytį su sergančiu žmogumi kai jam yra opa – pirminio sifilio atveju, ar bėrimas – antrinio sifilio metu. Pirmosiose stadijose sifilį galima gana lengvai išgydyti, tereikia laiku kreiptis į medikus.

Sifiliui nustatyti plačiai naudojama serologinė ligos diagnostika (nustatant antikūnus kraujo serume). Tokiu turimu galima aptikti bakterijas praėjus 3-4 savaitėms po užsikrėtimo. Gali būti ir imami mėginiai nuo odos ir taip ieškoma viruso.

Veiksmingiausias būdas išgyti – penicilino injekcijos. Šiam vaistui alergiško žmonės gydomi eritromicinu, doksiciklinu. Tiesa, toks gydymas užtrunka gerokai ilgiau.

Na ir pabaigai paprasta taisyklė - norite sumažinti tikimybę užsikrėsti - naudokite prezervatyvus.