LGBTQ+ diskriminacija Panevėžyje. Kūrybiškumo centro vadovas palieka darbą

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

LGBTQ+ diskriminacija Panevėžyje. Kūrybiškumo centro vadovas palieka darbą

Št, 10/07/2023 - 14:17
Kategorija:
0 komentarų

Panevėžio valdžios veiksmai aiškiai rodo, kad LGBTQ+ bendruomenės matomumo didinimas yra vertinamas kaip netinkama veikla. Pragiedrulių kūrybiškumo centrui buvo uždrausta jų logotipą nuspalvinti vaivorykštės spalvomis. Maža to, centro darbuotojai sulaukė bauginimų. GayLine.LT susisiekė su Sauliumi Leonavičiumi, kuris dėl patirtos diskriminacijos paliko centro vadovo pareigas.

Saulius teigia, kad iki tol konfliktų su miesto kultūros skyriumi nebuvo. Tačiau iniciatyva išreikšti paramą socialiai pažeidžiamai grupei tavo milžiniška problema.

- Kodėl paliekate Pragiedrulių kūrybiškumo centrą?

- Dėl keleto priežasčių. Viena iš jų - konfliktas su tuometine vadove dėl, mano manymu, diskriminacinio elgesio LGBTQ+ bendruomenės atžvilgiu. Konflikto priežastis - draudimas nešti žinią Panevėžio gimtadienio eisenoje, kad Pragiedrulių kūrybiškumo centras yra atviras ir remia LGBTQ+ bendruomenę.

Gimtadienio eisenai skirtoje vėliavoje Pragiedrulių centro logotipą norėjome nuspalvinti vaivorykštės spalvomis. Be jokių diskusijos tai daryti mums buvo uždrausta ir pagrasinta miesto mero, bei savivaldybės nemalone. Gimtadienio eisenoje darbuotojai nešė „teisingą“ vėliavą. Vis dėlto, gąsdinimai neleido man ignoruoti šios situacijos. Iškart po gimtadienio pareiškiau vadovei apie jos netinkamus veiksmus ir parašiau pareiškimą išeiti iš darbo.

- Jūs kreipėtės į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Kokie buvo kreipimosi motyvai?

Kreipiausi vos prieš kelias dienas. Motyvai - noras paskatinti ištirti diskriminacinį ir neetišką elgesį. Nepaisant to, kad dauguma Pragiedrulių komandos žmonių mano, jog turėjome teisę reprezentuoti save su vaivorykštės spalvomis, tiek direktorė, tiek Panevėžio savivaldybės kultūros skyriaus vadovai įsitikinę, kad esam neteisūs ir direktorės draudimas buvo teisingas. Gąsdinimas ir bauginimas negali būti pateisinama priemonė drausti išreikšti paramą bet kokiais socialiai pažeidžiamai grupei, aktualijai ar pan.

- Kaip vertinate Panevėžio miesto atmosferą apskritai - ar tai tolerantiškas miestas? Ar esate susidūręs su diskriminacija?

- Prieštaringai. Su diskriminacija susidūriau miesto gimtadienio šventėje, praėjus gal valandai po eisenos, visai greta centrinės aikštės, daugiabučių kieme mane siūlė suspardyti trys jaunuoliai. Jiems nepatiko, kad buvau pasipuošęs sijonu. Kadangi juos filmavau, jie tik grasino ir spjaudėsi.

Tuo pačiu metu Panevėžyje gausu šviesių, progresyvių žmonių. Pragiedruliuose buvo susibūrusi labai šauni komanda, buvo jausmas, kad esame kažkokio akivaizdaus mieste prasidėjusio kultūrinio atgimimo akivaizdoje...

- Kas iš esmės turėtų būti daroma, kad padėtis keistųsi?

- Galvojome su Pragiedrulių komanda koks būtų kokybiškiausias šio konflikto rezultatas. Jį, beje, pristačiau ir savivaldybės kultūros skyriuje: Pragiedruliai, savivaldybės remiami, imasi organizuoti kitų metų „Panevėžys Pride“! O kas turėtų būti daroma pirmiausia - tai visų miesto kultūros įstaigų ir jas kuruojančių valdininkų mokymai, kuriuose būtų paaiškinta kas priimtina ir kas ne kalbant apie LGBTQ+ žmones, jų teises, orumą, saugumą ir pan.

- Pasklidus informacijai apie jūsų pasitraukimą iš užimamų pareigų - ar sulaukėte paramos, o gal daugiau kritikos?

Sulaukiau paramos jau anksčiau. Konsultavausi ir dalinausi šiuo įvykių su draugais, pažįstamais iš kultūros lauko. Sulaukiau daug patarimų, palaikymo, esu dėkingas už tai. Tuo pačiu vis stengiuosi akcentuoti, kad tai nėra mano „asmeninė problema“, kaip ją įvardino vadovai.

Visą darbo Pragiedruliuose laiką siekiau „horizontalaus“ vadovavimo, tardamasis ir atvirai dalindamasis su kolegomis, taip pat ir šioje krizėje, siekiau, kad galėtų pasisakyti visi Pragiedrulių darbuotojai. Šiuo metu yra gandų, kad iš darbo išeina dar bent trys žmonės. Man tai nėra vien asmeninis klausimas ir viliuosi, jog ši krizė prives prie kažko svarbaus ir reikalingo visiems.

- Kokie jūsų ateities planai?

- Šiuo metu ieškau darbo, dabar Panevėžyje, nors, kaip kažkas „draugiškai įspėjo“, kad man dabar gali būti sunku susirasti darbą, nes jokia kultūros įstaiga nenorės „skandalisto“. Nesiruošiu ir nenoriu dirbtinai eskaluoti šio įvykio, tuo pačiu nemanau, kad kažkas turi būti nutylėta. Linkiu, jog iš viso šio nesusikalbėjimo ir nusikalbėjimo būtų visiems naudos.

Ačiū už pokalbį.