Aktorius Aistis Mickevičius: translytiškumo tema pradeda užknisti

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Aktorius Aistis Mickevičius: translytiškumo tema pradeda užknisti

Pir, 08/21/2023 - 09:00
Kategorija:
0 komentarų

Savaitgalį Aistis Mickevičius socialiniame tinkle Facebook ėmėsi ginti transfobinius pasisakymus rašiusį Vaidą Baumilą ir pareiškė, kad jis tik išsakė savo nuomonę. Dar daugiau, aktorius pareiškė, kad trans žmonių yra mažai, todėl jų problemos nenusipelno dėmesio. Į tai atsakydamas GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas pažymi, kad tokie pasisakymai žemina trans žmones bei pabrėžia, jog ne visuomenė turi spręsti kokiai lyčiai priklauso konkretus asmuo.

„Mažučiai, tai jis juk ir prisiėmė atsakomybę už savo žodžius, nebėgdamas nuo savo išsakyto požiūrio. O kad tas požiūris nesutampa su kažkieno kito požiūriu, tai jis nieko neprivalo“, - rašė aktorius, šiuo pasisakymu leisdamas suprasti, kad konkrečios žmonių grupės tapatybės neigimas – tėra tik nekalta diskusija.

Maža to, jis pridūrė, jog diskusijos trans tema nėra verta dėmesio. „Šita plačiai eskaluojama translytiškumo tema pradeda užknisti. Iš viešo informacijos lauko tai dabar atrodo, kad pasaulyje visi yra/turi būti/bus trans, todėl čia visuotinė problema (Lietuvoj tokiú asmenú statistiškai galėtú būti apie 1000)“, - mintis dėstė Aistis Mickevičius.

Net į diskusiją įsijungus televizijos laidų vedėjai Nomedai Marčėnaitei, aktorius neatlyžo. Nomeda retoriškai klausė ar iš vis galimos tokio lygio diskusijos. „Tokį patį tekstą kas nors gali parašyti apie homoseksualumą. Ir ką? Iki kurios ribos čia galima?“, - rašė ji.

Į tai aktorius atsakė, kad trans klausimas reikalauja diskusijų ir studijų: „Kol trans tema nebus rimtú diskusijú ir studijú, tol visada bus nejautrumo, įsiaudrinimo, nesupratimo ir nepriėmimo. Bet niekas diskutuoti juk nenori. Visi nori tiesiog besálygiško priėmimo“.

Minėtą įrašą įvertino ir GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas, kuris neseniai su organizacijos „Mamos už LGBTQ+ vaikus” nare Rasa Račiene surengė trans bendruomenės palaikymo akciją Palangoje, prieš Vaido Baumilos koncertą.

„Lietuvoje statistiškai galėtų būtų apie 1000 aktorių, kodėl mums ar valstybei turėtų rūpėti kuo jie gyvena? Čia tokia logika siūlo vadovautis Aistis Mickevičius? O kalbame čia ne apie profesiją, o apie trans žmonių tapatybę – tai yra iš nesupratimo kylantį vieno ar kito žinomo žmogaus norą neigti kas jie yra.

Trans žmonės nepasirenka lyties. Čia ne į parduotuvę nueiti ir išsirinkti rūbą. Nors konkretus asmuo turi prigimtinius lyties vizualinius požymius, jis nesijaučia esantys tam tikros lyties. Ir tas jausmas nėra sugalvotas, įdiegtas ar pasirinktas. Tu tiesiog tai žinai/jauti. Vieni tai jaučia iš karto, nuo pat mažų dienų, kitiems vis atsikartoja jausmas, kad kažkas yra ne taip ir jie ieško atsakymų.

Kartais sunku atrasti save. Reikia laiko. Reikia paramos ir palaikymo; ypač kai visuomenės požiūris yra toks, kokį dabar matome. Reikia įveikti abejones, surasti jėgų priimti realybę... Štai kodėl svarbi visuomenės parama. Ir nereikia čia jokių naujų studijų – jų yra gausu.

Ir kai kas nors sako – padiskutuokite apie tai koks tas konkretus žmogus turi būti – tai yra pasityčiojimas, nepagarba ir pažeminimas. Ne mes turime diskutuodami nuspręsti ar šis žmogus yra moteris, vyras, ar nepriskiriantis savęs konkrečiai lyčiai. Tai konkretus žmogus žino/jaučia, kas jis yra. Kokią teisę mes turime pasakyti ir net nurodyti kas jis/ji/jie yra? Kas mums suteikė tokią teisę?

Mūsų pareiga yra gerbti žmogų. Būtent pagarba vienas kitam, empatija, kas akivaizdu yra sunkiai suvokiama daugeliui, yra pagrindas visavertės visuomenės. Noriu pakviesti visus tokią visuomenę kurti“, - rašo Martynas Norbutas.

 

i

o