Vaistas ŽIV padeda gydyti demensiją?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Vaistas ŽIV padeda gydyti demensiją?

Pir, 05/29/2023 - 15:46
Kategorija:
0 komentarų

Du naujausi tyrimai atskleidė, kad gerai žinomas vaistas nuo ŽIV gali gydyti padėti gydyti demenciją. Tyrimai kol kas yra pirminiai - tačiau tai didelis proveržis kovoje su liga, kuri pasireiškia vis jaunesniems žmonėms.

Mokslininkai iš Kembridžo universiteto ir Kalifornijos universiteto Los Andžele atlikdami nepriklausomus tyrimus įrodė Maraviroc veiksmingumą demencijos ir Huntingtono ligos gydyme.

Naujausiuose Kembridžo universiteto tyrimuose mokslininkai parodė kaip smegenų gebėjimas išvalyti toksiškus baltymus pablogėja sergant Hantingtono liga ir kitomis demencijos formomis. O štai 2007 metais JAV ir Europoje patvirtintas vaistas ŽIV infekcijai gydyti sugebėjo atkurtu smegenų funkcijas ir sulėtinti ligų progresavimą.

Bendra neurodegeneracinės ligos ypatybė yra smegenyse susikaupusios sankaupos. Jos sukelia smegenų ląstelių degradaciją ir galiausiai mirtį bei demencijos simptomų atsiradimą.

Vienas iš būdų, kurį žinduoliai naudoja šioms sankaupoms išvalyti iš smegenų, vadinamas autofagija, lotyniškai „valgyti save“. Šiame procese kaimyninės ląstelės „suvalgo“ nepageidaujamą medžiagą, ją suskaido ir išstumia. Neurodegeneracinės ligos pažeidžia autofagiją, todėl kaupiasi toksiški baltymai.

Tyrime, paskelbtame žurnale „Neuron“, Kembridžo medicinos tyrimų instituto ir JK Kembridžo universiteto Demencijos tyrimų instituto komanda nustatė procesą, dėl kurio autofagija darosi neveiksminga pelėms sergantiems demencija ir Huntingtono liga. Tyrimas parodė, kaip vaistas nuo ŽIV - Maraviroc - padeda atkurti natūralius procesus.

Žinduolių smegenys ir centrinė nervų sistema turi specializuotas imunines ląsteles, vadinamas mikroglija, skirtas apsaugoti nuo nepageidaujamų ir toksiškų medžiagų. Sergant neurodegeneracinėmis ligomis, mikroglija pradeda veikti, tačiau tokiu būdu, kuris iš tikrųjų pažeidžia autofagiją, t.y. savęs valgymo procesą, kuris išvalo toksinus.

 „Maraviroc nėra universalus sprendimas, tačiau jis rodo galimą kelią į priekį“, – sakė Kembridžo tyrime dalyvavęs mokslininkas. -  „Kuriant šį vaistą kaip gydymą nuo ŽIV, buvo nemažai kitų kandidatų, kuriems nepavyko, nes jie nebuvo veiksmingi prieš ŽIV. Galime pastebėti, kad vienas iš jų veiksmingai veikia žmones, kad būtų išvengta neurodegeneracinių ligų“.

Žymos