Jungtinės Tautos: Talibanas nori išstumti moteris iš viešojo gyvenimo

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Jungtinės Tautos: Talibanas nori išstumti moteris iš viešojo gyvenimo

Ket, 01/20/2022 - 08:20
Kategorija:
0 komentarų

Afganistaną valdantis radikalus islamo Talibanas, pasak Jungtinių Tautų (JT), mėgina vis labiau išstumti moteris iš viešojo gyvenimo, rašo Lrytas. Talibų lyderiai institucionalizuoja „ plataus masto ir sistemingą“ moterų ir mergaičių diskriminaciją ir smurtą prieš jas, sakoma JT žmogaus teisių ekspertų grupės pranešime, kurį paskelbė JT vyriausiasis žmogaus teisų komisariatas.

Islamistai, pavyzdžiui, draudžia moterims grįžti į savo darbo vietas ar vienoms naudotis viešuoju transportu. Talibano nurodymu, moteris viešoje vietoje turi lydėti vyras, joms galioja griežti aprangos nurodymai. Be to, uždarytos ar užimtos institucijos, kurios turi rūpintis moterų ir mergaičių teisėmis – Moterų ministerija, Nepriklausoma žmogaus teisių komisija, Moterų namai ar specialios įstaigos kovai su smurtu prieš moteris.

Ypač didelį nerimą kelia ir tai, kad mergaitėms ir moterims toliau neleidžiama naudotis pagrindine teise į vidurinį ir aukštąjį išsilavinimą, sakoma pranešime. Didžioji dalis mergaičių mokyklų nuo 7 klasės šiuo metu uždarytos. Studentės gali lankyti tik privačius universitetus.

Ekspertai teigia, kad talibanas siekia valdyti kiekvieną moterų gyvenimo aspektą. Tai rodo ir didžiulės pastangos reguliuoti kuo moterys turi ar negali rengtis.

Talibano policija sekmadienį panaudojo pipirų purškiklį maždaug prieš 20 moterų grupę. Jos protestavo Afganistano sostinėje, smerkdamos jų teisių apribojimus, įskaitant privalomą hidžabą. Per mitingą protestuotojos padegė burką, kurį Talibanas įpareigojo moterims dėvėti.

Dorybių skatinimo ir ydų prevencijos ministerija reaguodama į protestą perspėjo, kad islamo šventoji knyga Koranas įsakė musulmonėms moterims dėvėti hidžabą.

„Priešinimasis hidžabui iš tikrųjų prieštarauja Korano nuostatoms ir pranašo mokymams. Mes prašome, kad mūsų seserys musulmonės nebūtų paveiktos užsieniečių ir neskatintų opozicijos hidžabams“, – sakoma ministerijos pranešime, kuris paskelbtas „Twitter“.

Daugiau Lrytas ir Voanews.