Žmogaus Teisių Teismas: Lietuva pažeidė konvenciją apribodama vaikų prieigą prie homoseksualus vaizduojančios knygos

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Žmogaus Teisių Teismas: Lietuva pažeidė konvenciją apribodama vaikų prieigą prie homoseksualus vaizduojančios knygos

Pir, 01/23/2023 - 23:07
Kategorija:
0 komentarų

Šiandien Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad Lietuva, apribodama vaikams skaityti, įsigyti Neringos Dangvydės Macatės knygą „Gintarinė širdis“ pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją. Joje vaizduojami tos pačios lyties asmenų santykiai. Teisingumo autorė sulaukė po mirties.

Teismas nustatė, kad Lietuva 2014 metais sustabdė šios knygos platinimą ir jį leido atnaujinti tik pažymėjus, kad knyga galimai žalinga iki 14 metų vaikams. Taip siekta apriboti vaikų prieigą prie informacijos, vaizduojančios tos pačios lyties santykius, kurie iš esmės buvo lygiaverčiai skirtingų lyčių asmenų santykiams.

„Ribojant vaikų prieigą prie tokios informacijos nebuvo siekiama jokių tikslų, kuriuos (teismas) galėtų pripažinti teisėtais“, - rašoma Teismo sprendimo santraukoje.

Tai buvo pirmoji byla, kurioje Europos Žmonių Teismas Teisės įvertino apribojimus literatūrai apie tos pačios lyties santykius, kuri buvo parašyta specialiai vaikams.

Teismo neįtikino Lietuvos Vyriausybės argumentas, kad knyga išaukštino tos pačios lyties šeimas. „Priešingai, pasakose buvo propaguojama pagarba visiems visuomenės nariams“, - teigiama Teismo pranešime.

Neringos Dangvydės Macatės pasakų knygoje tik dviejose iš šešių buvo minimos tos pačios lyties asmenų santuokos. Kitose pasakose veikė veikėjai iš skirtingų etninių grupių arba su intelekto negalia, sprendžiamos stigmatizacijos, patyčių, išsiskyrusių šeimų ir emigracijos problemos.

Žurnalistų Etikos inspektorius buvo pripažinęs, kad knyga neatitinka Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymo reikalavimų.

Teisybės buvo bandoma ieškoti Lietuvos teismuose ir galiausiai 2019 metais byla atsidūrė Europos Žmogaus Teisių Teisme. 2020 kovą knygos autorė mirė. Kovą teisme tęsė jos mama.

Teismas konstatavo, kad knygos platinimo sustabdymas, o vėliau ir ženklinimas sumažino knygos prieinamumą, daugelį tėvų atgrasė nuo jos skaitymo vaikams, be to ženklinimas turėjo įtakos „ieškovės, kaip žinomos vaikų autorės, reputacijai ir (siekta) atgrasyti ją bei kitus nuo panašios literatūros leidybos“.

Teismas taip pat ėmėsi vertinti ar apribojimas prieiti prie informacijos apie tos pačios lyties santuokas gali būti laikomas teisėtu pagal Lietuvos Konstituciją. Jis priėjo išvados, kad tokių santuokų paminėjimas neturi jokios neigiamos įtakos.

„Nėra mokslinių įrodymų, kuriuos patvirtino įvairios tarptautinės institucijos, leidžiančių manyti, kad vien homoseksualumo paminėjimas ar atviros viešos diskusijos apie seksualinių mažumų socialinį statusą neigiamai paveiktų vaikus“, - rašoma sprendime.

Teismas nusprendė, kad vaikų galimybės gauti informaciją apie tos pačios lyties santykius apribojimas rodo, kad „valdžios institucijos pirmenybę teikia tam tikroms santykių rūšims ir šeimoms ir kad skirtingos lyties santykius jie laikė socialiai priimtinesniais ir vertingesniais nei tos pačios lyties santykiai, taip prisidėdami prie besitęsiančio stigmatizavimo. Todėl tokie apribojimai, nors ir riboti savo apimtimi ir poveikiu, buvo nesuderinami su lygybės, pliuralizmo ir tolerancijos sąvokomis, būdingomis demokratinei visuomenei“.

Teismas nusprendė, kad Lietuva pareiškėjos motinai turi sumokėti 12 000 eurų neturtinei žalai atlyginti ir 5 000 eurų bylinėjimosi išlaidų.

Teismo sprendimą galima rasti ČIA.