+
Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.
Man jau yra 18 metų
Man dar nėra 18 metų

6 faktai apie spermą – nuo sudėties iki alergijos

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

6 faktai apie spermą – nuo sudėties iki alergijos

Št, 12/10/2022 - 18:50
Kategorija:
0 komentarų

Jei kas susilaukia dėmesio – tai penis. Matyt ne veltui jo piešinius galime rasti ant sienų. O štai apie spermą žmonės paprastai informacijos turi labai mažai. Pasirodo ji ne tokia paprasta kaip daugeliui gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Kas yra sperma?

Sperma yra klampi, kreminė, šiek tiek gelsva arba pilkšva medžiaga, sudaryta iš spermatozoidų – paprastai vadinamų sperma – ir skysčio, vadinamo sėkline plazma. Kitaip tariant, spermoje yra du atskiri komponentai: sperma ir skystis, rašo Healthline.

Maždaug 1–5 procentų spermos turinio sudaro dauginimosi ląstelės, kuriose yra pusė genetinės informacijos, reikalingos žmogaus palikuonims sukurti. Likusią dalį sudaro sėklinis plazmos skystis. Apie 80 procentų šio skysčio yra vanduo.

Kokia spermos sudėtis?

Na jei sperma būtų maisto produktas, ant etiketės išvystumėte ilgą etiketę su sudėtimi. Be jau paminėtų sudedamųjų dalių, čia yra:

  • cukraus, tiek fruktozės, tiek gliukozės
  • natrio
  • citratų
  • cinko
  • chlorido
  • kalcio
  • pieno rūgšties
  • magnio
  • kalio
  • karbamido

Ar sperma turi kalorijų?

Jau išvardinamo maistingąsias medžiagas, kurių yra spermoje. Taigi atrodytų, kad sperma turėtų būti kaloringa. Tačiau taip nėra.

Arbatiniame šaukštelyje spermos, būtent tiek, kiek dažniausiai vienu metu išsiveržia iš penio po stimuliacijos, yra maždaug nuo penkių iki septynių kalorijų. Panašų kalorijų kiekį turi viena kramtomos gumos pastilė.

Ar sperma susijusi nuo nuotaika?

Kai kurie tyrimai rodo, kad spermoje gali būti natūralių antidepresantų.  2002 m. Niujorko valstijos universiteto Olbanyje atliktame tyrime buvo apklaustos 293 koledžo studenčių, siekiant išsiaiškinti, ar spermos poveikis, nenaudojant prezervatyvų, dėvimų ant varpos, paveikė jų bendrą nuotaiką.

Apklausos duomenimis, tiesiogiai sąlytį su sperma turėję asmenys pasižymėjo žymiai geresne nuotaika ir turėjo mažiau depresijos simptomų. Tačiau į šį tyrimą reikėtų žiūrėti atsargiai.

Kai kurie mokslininkai mano, kad sperma taip pat gali turėti stresą mažinančių savybių. Šis teiginys atsirado dėl to, kad spermoje yra nuotaiką gerinančių oksitocino ir progesterono hormonų.

Ar sperma sukelia nuovargį?

Spermos sudėtyje yra melatonino, natūralaus hormono, kurį jūsų kūnas išskiria miego ciklams reguliuoti. Tai gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės jaučiasi pavargę prariję spermą arba susidūrę su ja lytinių santykių metu. Tiesa mokslinių tyrimų šia tema nebuvo atlikta.

Ar sperma gali sukelti alergiją?

Taip, bet tai labai reta alergijos forma. Skaičiuojama, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose ji pasireiškia vienai iš 4000 moterų.

Alergijos spermai simptomai paprastai pasireiškia po 20–30 minučių po kontakto su sperma. Dažniausiai ją nurijus. Alergijai būdingi simptomai: skausmas, niežulys, paraudimas, patinimas, dilgėlinė, apsunkintas kvėpavimas.

Alergijos simptomai gali skirtis. Taip pat jų trukmė yra individuali.