Lyčių lygybė ES pasiekė naujas aukštumas. Lietuva vis dar žemiau vidurkio

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Lyčių lygybė ES pasiekė naujas aukštumas. Lietuva vis dar žemiau vidurkio

Ant, 10/24/2023 - 16:12
Kategorija:
0 komentarų

Europos lyčių lygybės institutas paskelbė 2023 metų lyčių lygybės indeksą. Kontaktuojama, kad atotrūkis tarp vyrų ir moterų mažėja. Stebimas pagerėjimas moterų atstovavime valdybose ir nacionaliniuose parlamentuose.

„Ilgainiui ES daro pažangą lyčių lygybės srityje. Tačiau taip pat suprantame, kad to nepakanka ir kad pasiekimai yra trapūs. Šiandien prie lyčių lygybės tikslo priartėjusi tik Švedija, kurios indeksas viršija 80 balų. Švedijoje gyvena vos 2 proc. ES gyventojų. Visada atsiras dingsčių lyčių lygybės siekio nelaikyti prioritetu. Negalime leisti, kad taip nutiktų“, – sako EIGE direktorė Carlien Scheele.

Švedijos, Nyderlandų ir Danijos, indeksas ir toliau lieka didžiausias – situacija nesikeičia jau daugiau nei dešimtmetį. Pažanga sustojo arba net eita blogėjimo keliu Suomijoje, Prancūzijoje. Italija, Portugalija, Liuksemburgas ir Malta, kurios nors ir nepasiekė ES vidurkio, per pastaruosius 10 metų padarė didžiulę pažangą lyčių lygybės srityje.

Lietuva indekse su 64.1 balais užima 17 vietą. Tai gerokai žemiau Europos Sąjungos vidurkio, kuris yra 70.2 balo.

EIGE

Šiemet indekse Lietuva pakilo per tris vietas lyginant su pernai fiksuotais rezultatais ir tai yra penktas didžiausias šuolis tarp vertintų valstybių. Šis pagerėjimas daugiausia fiksuotas dėl pasikeitusio lyčių lygybės balanso priimant sprendimus politinėje, ekonominėje ir socialinėje srityse.

Vertinant labiausiai pagerėjusias sritis - reikėtų kalbėti apie moterų darbą įmonių valdybose nei atstovavimą nacionaliniuose parlamentuose. Pirmą kartą istorijoje moterų dalis čia pasiekė 33 proc.

EIGE

Aštuoniose ES narėse teisės aktais nustatytos kvotos padėjo pralaužti ledus bendrovėse – vis daugiau moterų užima vadovaujamąsias pareigas, todėl valdybose atsirado daugiau inovacijų, kūrybiškumo ir padidėjo našumas.

Išsamią informaciją apie Indeksą rasite čia.