Erica Jennings prabilo apie seksizmą „Maximoje“, Stano nemato problemos
Data: 2021.07.11 19:26
Tema: Komentarai, nuomonės


XXI amžiaus kultūra susidūrė su XX amžiaus pradžios mentalitetu. Taip būtų galima apibūdinti dviejų žinomų atlikėjų, Ericos Jennings ir Stanislovo Stavickio (Stano), komentarus apie „Maximoje“ esančias nuorodas „Mergaičių žaislai“. GayLine.LT apžvelgia atlikėjų pasisakymus.

Papiktino lyčių stereotipai

Prieš kelias dienas Erica Jennings savo Facebook paskyroje pasidalino „Maxima“ parduotuvėje esančia iškaba su nuoroda pirkėjams į skyrių „Mergaičių žaislai“.

„Maxima LT, su visa meile kviečiu būti sąmoningesniems ir vengti seksizmo kasdienybėje. Tegul žaislai būna ne mergaičių ar berniukų, o tiesiog žaislai. Juk dabar 2021!

Palikime seksizmą praeityje, kur jam ir vieta. „Mergaičių žaislų“ skyriuje yra lėlių, o konstruktorių/mašinėlių skyrius skirtas berniukams ir tariamai netinka mergaitėms. Mano vyresnėlis Pranas turėjo lėlę ir vežimėlį jai, o būdamas ketverių sakė, kad nori būti tėčiu. Pažvelkite į jį dabar. Šiuo metu ta lėlė priklauso Gaiai. Taigi neleiskite, kad jūsų pačių pakabintos iškabos taptų jūsų vaikais“, – rašo Erica Feisbuke.Netrukus į Ericos žodžius suskubo atsakyti ir Stanislovas Stavickis (Stano), kuris pareiškė, kad nemato problemos dėl tokių iškabų.

Stano gina XX a. pradžios poziciją

„Aš ilgai dar kamantinėjau vaikus bandydamas išgauti informaciją iš pirmų lūpų. Nes kas jei ne jie labiausiai suinteresuoti žaislų parduotuvės įrengimo subtilumais. Tačiau žinutė buvo tik viena ir labai paprasta - "Mes patys žinome kas kur yra ir kam skirta".

Todėl vakarikštis šurmuliukas dėl Erikos pasipiktinimo Maxima (Erika piktinosi, kad kaba seksistinės lentelės "Mergaičių žaislai") yra apie nieką. Kaip ir daugėlis pastarojo meto skandalų ir skandaliukų. Visada bus žaislai skirti berniukams. Visada bus žaislai skirti mergaitėms. Visada berniukai ir mergaitės patys atskirs kas kam reikalinga ir su kuo nori žaisti. Ir būtų galima pakabinti ar nekabinti lentelių "Mergaičių žaislai" ar "Berniukų žaislai". Niekas nuo to nepasikeis vaikams. Bet problema štai kur: Nepakabinti tokią lentelę galima. Pakabinti tokios lentelės Negalima“, - rašo Stano.Stereotipinis mąstymas kuria psichologines problemas

Mantvydo Noreikos nuomone, ši diskusija puikiai iliustruoja takoskyrą tarp šiuolaikinio ir praeities mąstymo.

„Lyčių stereotipai iki šiol yra paplitę labai plačiai. Stereotipinis mąstymas apie moterų ir vyrų savybes riboja galimybes lavintis, visapusiškai save išreikšti. Tėvai, visuomenė primesdama tokius stereotipus vaikams dažnai net nesusimąsto, kokį tikrą poveikį jų gyvenimams tai turi. Nes bet koks neatitikimas tokiems primetamiems šablonams ilgainiui gali tapti psichologinėmis problemomis“, - teigia M. Noreika.

M. Noreikos teigimu, norint paskatinti asmenybę augti visapusiškai, būtina pabrėžti, kad lytis nėra veiksnys, lemiantis tai, ar turite šias teises ar galimybes.

„Todėl nėra žaislų mergaitėms, nėra žaislų berniukams. Negali būti aiškinama kas turi teisę verkti, o kas ne. Kaip ir neturi būti duodama suprasti, kurios profesijos yra vyriškos, o kurios moteriškos“, - sako M. Noreika.

Šis straipsnis yra Visuomeninė Lietuvos
LGBT+ svetainė
https://www.gayline.lt

Šio straipsnio URL:
https://www.gayline.lt/article.php?sid=13633