Šiuo metu yra prisijungę 104 svečiai ir 23 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Birželis - LGBT išdidumo mėnuo
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė
Baltic Pride

Apklausa

Ar dalyvausite „Baltic Pride“ Vilniuje?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 369, komentarų: 7

Renginiai

PRIDE mėnuo 06/20 - 06/28

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 06/16 20:00 - 06/17 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Fri-Yay • Ant kalnelio @ SOHO 06/21 22:00 - 06/22 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Sauna Afterparty @ Glamour Gay Sauna 06/21 22:00 - 06/22 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Velvet Wave Blond:sh @ SOHO 06/22 22:00 - 06/23 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 06/22 22:00 - 06/23 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 06/23 20:00 - 06/24 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Kings Of The Beat @ SOHO 06/28 22:00 - 06/29 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Darkness @ Glamour Gay Sauna 06/28 22:00 - 06/29 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Sunshine Superman @ SOHO 06/29 22:00 - 06/30 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 06/29 22:00 - 06/30 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 06/30 20:00 - 07/01 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Visi renginiai »

Reklama

Atsiuntė Oxious, trečiadienį, 2018.06.13 08:13. Perskaityta 617 kartų

2018 m. birželio 5 d. ES Teisingumo Teismas priėmė labai svarbų sprendimą LGBT teisių srityje – išaiškino, kad pagal ES teisės nuostatas, reglamentuojančias Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių apsigyvenimo laisvę, sąvoka „sutuoktinis“ apima ir tos pačios lyties sutuoktinius. Šį sprendimą aš pavadinau darančiu žmonių gyvenimą gražesnį.

V. Mizaras / V. Valentinavičiaus nuotr.V. Mizaras / V. Valentinavičiaus nuotr.

Pažymėtina, kad šioje byloje prejudicinis sprendimas buvo priimtas Didžiosios teisėjų kolegijos. Paminėtina, kad tos pačios lyties sutuoktiniams (partneriams), kurie yra abu ES valstybių narių piliečiai, jau anksčiau ESTT buvo išaiškinęs, kad teise laisvai judėti ES gali naudotis kaip šeimos nariai. O 2018 m. birželio 5 d. sprendimu teismas išsprendė klausimą ir dėl tos pačios lyties sutuoktinio, kuris nėra ES valstybės narės pilietis, teisės, kaip šeimos nariui kartu su savo sutuoktiniu ES piliečiu laisvai judėti Europos Sąjungoje. ES Teisingumo Teismas iš esmės pritarė 2018 m. sausio 11 d. Generalinio advokato Melchior Wathelet šioje byloje pateiktai išvadai.

Faktinės bylos aplinkybės

Rumunijos pilietis Relu Adrian Coman ir JAV pilietis Robert Clabourn Hamilton ketverius metus kartu gyveno JAV ir 2010 m. susituokė Briuselyje. 2012 m. gruodžio mėn. R. A. Coman ir jo sutuoktinis kreipėsi į Rumunijos valdžios institucijas prašydami paaiškinti procedūrą ir sąlygas, kaip R. C. Hamilton, kaip R. A. Coman šeimos nariui galėtų būti suteikta teisė teisėtai gyventi Rumunijoje ilgiau nei tris mėnesius. Šis prašymas buvo grindžiamas 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/38/EB dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje (toliau – Direktyva dėl judėjimo laisvės), kuri leidžia šia laisve pasinaudojusio Sąjungos piliečio sutuoktiniui apsigyventi kartu su savo sutuoktiniu toje valstybėje narėje, kurioje šis gyvena.

Atsakydamos į šį prašymą Rumunijos valdžios institucijos informavo R. A. Coman ir R. C. Hamilton, kad pastarasis turi teisę tik tris mėnesius gyventi šalyje, nes Rumunijoje jis negali būti pripažintas Sąjungos piliečio „sutuoktiniu“, kadangi ši valstybė narė nepripažįsta tos pačios lyties asmenų santuokų.

A. Coman ir R. C. Hamilton Rumunijos teismui pateikė ieškinį, prašydami konstatuoti diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos, kiek tai susiję su judėjimo laisvės įgyvendinimu Sąjungoje.

2015 m. gruodžio 18 d. Judecătoria Sectorului 5 București (Bukarešto 5-asis pirmosios instancijos teismas) kreipėsi į Curtea Constituţională (Konstitucinis Teismas, Rumunija), prašydamas priimti sprendimą dėl minėto prieštaravimo. Pastarasis teismas nusprendė, kad ši byla susijusi tik su Sąjungos piliečio ir jo tos pačios lyties sutuoktinio, trečiosios šalies piliečio, užsienyje teisėtai sudarytos santuokos pasekmių pripažinimu atsižvelgiant į šeimos gyvenimą ir teisę į laisvą judėjimą, vertinamą atsižvelgiant į diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos draudimą. Šiomis aplinkybėmis jam kilo abejonių dėl to, kaip aiškinti keletą Direktyvoje 2004/38 vartojamų sąvokų, aiškinamų atsižvelgiant į Chartiją ir naujausią Teisingumo Teismo bei Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudenciją, susijusią su šeimos gyvenimu. Todėl jis nusprendė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir kreiptis į Teisingumo Teismą su prašymu priimti prejudicinį sprendimą.

ESTT buvo suformuluoti keturi klausimai, iš kurių pagrindinis pirmasis – ar Direktyvos 2004/38 2 straipsnio 2 dalies a punkte nurodyta sąvoka „sutuoktinis“, atsižvelgiant į Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 7, 9, 21 ir 45 straipsnius, apima ir Europos Sąjungos piliečio tos pačios lyties sutuoktinį ne valstybės narės pilietį, su kuriuo pilietis teisėtai susituokė pagal kitos valstybės narės nei priimančioji teisę.

Pagrindinės Teisingumo teismo pozicijos

Pirma, valstybės narės negali riboti Sąjungos piliečio apsigyvenimo laisvės atsisakydamos jo tos pačios lyties ne ES pilietybę turinčiam sutuoktiniui suteikti išvestinę teisę apsigyventi jų teritorijoje (jeigu ir kitas sutuoktinis / partneris yra irgi ES pilietis (-ė), jau anksčiau buvo teismo išaiškinta analogiškai). Tai galioja ir toms valstybėms narėms, kurios savo teisėje nėra sureguliavusios tos pačios lyties asmenų santuokų (taigi, ir Lietuvai).

Antra, sąvoka „sutuoktinis“, apibrėžianti asmenį, sudariusį santuoką su kitu asmeniu, kaip ji suprantama pagal direktyvą dėl judėjimo laisvės įgyvendinimo, yra neutrali lyties požiūriu ir gali apimti tos pačios lyties, kaip ir atitinkamas Sąjungos pilietis, sutuoktinį.

Trečia, valstybės narės pareiga pripažinti tos pačios lyties asmenų kitoje valstybėje narėje teisėtai sudarytą santuoką, kalbant tik apie išvestinės teisės gyventi šalyje ne ES valstybės piliečiui suteikimą, nepažeidžia nacionalinėje teisėje apibrėžto santuokos instituto pirmojoje valstybėje narėje.

Ketvirta, nacionalinė priemonė, kuri gali riboti asmenų judėjimo laisvę, gali būti pateisinama tik jei nepažeidžia Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje, kurios laikymąsi užtikrina Teisingumo Teismas, įtvirtintų pagrindinių teisių. Kadangi pagrindinė teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą yra užtikrinama Chartijos 7 straipsniu, Teisingumo Teismas nurodo, jog iš Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencijos taip pat matyti, kad sąvoka „privatus gyvenimas“ ir sąvoka „šeimos gyvenimas“ gali apimti homoseksualios poros santykius lygiai taip pat, kaip jos apima skirtingų lyčių poros, esančios tokioje pačioje situacijoje, santykius.

Penkta, valstybės narės valdžios institucijų atsisakymas, kalbant tik apie išvestinės teisės gyventi šalyje ne ES valstybės piliečiui suteikimą, pripažinti minėto piliečio kitoje valstybėje narėje teisėtai sudarytą santuoką su Sąjungos tos pačios lyties piliečiu, gali sudaryti kliūčių šiam piliečiui laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje. Tokia situacija lemtų skirtingą judėjimo laisvės apimtį atskirose valstybėse narėse, priklausomai nuo nacionalinės teisės nuostatų, reglamentuojančių tos pačios lyties asmenų santuoką.

Šešta, valstybės narės pareiga pripažinti tos pačios lyties asmenų kitoje valstybėje narėje teisėtai sudarytą santuoką, kalbant tik apie išvestinės teisės gyventi šalyje ne ES valstybės piliečiui suteikimą, nepažeidžia nacionalinėje teisėje apibrėžto santuokos instituto pirmojoje valstybėje narėje. Konkrečiai kalbant, ši pareiga neįpareigoja šios valstybės narės savo nacionalinėje teisėje numatyti tos pačios lyties santuokos instituto. Be to, tokia pareiga pripažinti, kalbant tik apie ne ES valstybės piliečio išvestinę teisę gyventi šalyje, nepažeidžia atitinkamos valstybes narės nacionalinio savitumo ir nekelia grėsmės viešajai tvarkai.

Daugiau Teisė.pro.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis