Šiuo metu yra prisijungę 218 svečių ir 4 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos LGBT+ svetainė

Apklausa

Kurie politiniai rinkimai jums svarbiausi?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 221, komentarų: 0

ReklamaRenginiai

Funky Fall Flipside @ SOHO 10/19 22:00 - 10/20 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Darkness @ Glamour Gay Sauna 10/19 22:00 - 10/20 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Jump! Feel The Joy @ SOHO 10/20 22:00 - 10/21 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked party @ Glamour Gay Sauna 10/20 22:00 - 10/21 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 10/21 20:00 - 10/22 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

BloodyRED Halloween @ SOHO 10/26 22:00 - 10/27 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė UTF16, antradienį, 2017.12.05 18:06. Perskaityta 992 kartus

Aukščiausiasis Austrijos teismas nusprendė, kad valstybė nebegali drausti tuoktis tos pačios lyties poroms.

Austrijos Konstitucinis TeismasAustrijos Konstitucinis Teismas

Konstitucinis Teismas Vienoje trečiadienio popietę pranešė, kad visoje šalyje tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas nustos galioti 2019 m. sausio 1 d. Teismas tokį žingsnį grindė draudimu diskriminuoti pagal Austrijos Konstitucijoje įtvirtintą lygybės principą. Tuo pačiu metu registruotų partnerysčių institutas atveriamas ir skirtingų lyčių poroms.

Konstitucinis Teismas santuokos ir registruotų partnerysčių klausimą nagrinėjo po to, kai skundą pateikė dvi partnerystę sudariusios ir santuokos teisės siekusios moterys. Jos abi ir dar keturios skundą pateikusios poros susituokti galės iškart po sprendimo paskelbimo.

Skirtingo santuokų ir registruotų partnerysčių traktavimo, teisėjų nuomone, šiuo metu negalima išlaikyti nediskriminuojant tos pačios lyties porų: dviejų teisinių institutų atskyrimas reiškia, kad homoseksualūs asmenys nėra lygūs heteroseksualios orientacijoms asmenims.

Teisėjai: registruotos partnerystės turi „diskriminuojamąjį poveikį“

Aiškinamojoje sprendimo dalyje rašoma: „Jo sukeliamas diskriminuojamasis poveikis pasireiškia tuo, kad dėl skirtingo šeiminės padėties apibūdinimo („sudaręs (-iusi) partnerystę“ vietoj „vedęs / ištekėjusi“) tos pačios lyties partnerystę sudarę asmenys neišvengiamai atskleidžia savo lytinę orientaciją net ir tais atvejais, kai ji neturi ir negali turėti jokios reikšmės, todėl dėl istorinių priežasčių jiems kyla pavojus patirti diskriminaciją.“

Teismas, atsižvelgdamas į šią diskriminavimo aplinkybę, padaro išvadą: „Įstatyme numatytas skirtingų lyčių ir tos pačios lyties santykių atskyrimas įsteigus du skirtingus teisinius institutus pažeidžia lygybės principą ir diskriminuoja asmenis dėl jų asmeninių savybių, tokių kaip šiuo atveju lytinė orientacija.“

Teismo sprendimas partnerystę sudariusioms poroms reiškia, kad jos įgyja teisę susituokti. Jei jas tenkina ligšiolinis partnerystės statusas, jos gali jį išlaikyti ir toliau. Ateityje ir heteroseksualios poros galės rinktis sudaryti partnerystę ar santuoką. Be to, įstatymų leidėjas iki 2018 m. pabaigos gali nuspręsti panaikinti galimybę sudaryti naujas registruotas partnerystes (kaip tai buvo padaryta Vokietijoje).

Jei iki 2018 m. pabaigos įstatymų leidėjas nepriims tokio teisės akto, Austrijos Bendrojo civilinio kodekso (ABGB) santuoką reguliuojančiose nuostatose esantys žodžiai „du skirtingų lyčių asmenys“, taip pat žodžiai, dėl kurių partnerystę gali sudaryti tik tos pačios lyties poros, bus išbraukti automatiškai.

LGBTI aktyvistai sprendimą vadina „istoriniu“

Advokatas Helmutas Graupneris, priklausantis LGBTI organizacijai „Rechtskomitee Lambda“, atstovavęs abiem skundą pateikusioms moterims, savo „Facebook“ paskyroje Konstitucinio Teismo sprendimą pavadino istoriniu. Austrijos Konstitucinis teismas, pasak jo, yra „pirmasis Europos teismas, panaikinęs draudimą tuoktis tos pačios lyties poroms. Austrija tapo pirmąja Europos šalimi, kurioje santuokų lygybė laikoma ir įgyvendinama kaip žmogaus teisė“. Kitose Europos šalyse tos pačios lyties porų santuokos būdavo įteisinamos tik politiniu keliu.

Aktyvistai vakare 18 val. jau planuoja burtis prie Konstitucinio Teismo pastato. „Bus galima ir sudaužti taures, bet šampano atsineškite patys“, – rašoma kvietime.

Politinėje erdvėje sprendimas turėtų paskatinti dar kelias diskusijas: spalį vykusius Nacionalinės Tarybos rinkimus laimėjo krikščionių socialistų Austrijos liaudies partija (ÖVP) ir dešinioji populistų Laisvės partija (FPÖ), o šiuo metu vykdomose koalicijos derybose abi partijos tos pačios lyties santuokas atmetė. Įgaliotasis ÖVP federalinis kancleris Sebastianas Kurzas jau rinkimų kampanijos metu teigė, kad homoseksualams nesuteikti teisės į santuoką esą nėra diskriminacija.

Socialdemokratų (SPÖ) partija, kuri po vienuolika metų trukusio dalyvavimo koalicinėje vyriausybėje šiandien ketina pasitraukti į opoziciją, norėtų santuokas įteisinti ir anksčiau nei Teismo nustatytas terminas: „Deja, ÖVP priešinimuisi įveikti ir vėl prireikė aukščiausiojo teismo sprendimo. Tačiau laukti 2019 m. nėra jokio reikalo“, – savo pirmajame pranešime teigė SPÖ frakcijos vadovas Andreas Schiederis ir viešai savo homoseksualią orientaciją atskleidęs SPÖ ekspertas lygių galimybių klausimais Mario Lindneris. – „SPÖ Nacionalinės Tarybos posėdžio metu lapkričio 9 d. jau pateikė tos pačios lyties porų santuokų įteisinimo Austrijoje projektą. Jį galima priimti jau dabar.“

Tačiau iš priešininkų pusės pasigirdo ir teiginių grėsmingu tonu. Markusas Franzas, kuris praeitą kadenciją buvo išrinktas kaip dešiniųjų populistų partijos „Team Stronach“ atstovas, klausė: „Kada bus poligaminės santuokos, santuokos su broliais ir seserimis, santuokos su medžiais?“

Įstatymas dėl registruotų partnertysčių (EPG) buvo priimtas 2009 m. Jis įsigaliojo 2010 m. sausio 1 d. Kaip ir Vokietijoje, homoseksualios poros turėjo daug pareigų, bet mažai teisių. Tačiau palaipsniui Konstitucinis Teismas priėmė sprendimą, kad nesuteikti tam tikrų teisių partnerystę sudariusioms poroms yra diskriminacija, o 2015 m. panaikino draudimą įsivaikinti tokioms poroms.

Pasaulyje tos pačios lyties santuokos leidžiamos 22 šalyse, dauguma jų yra Europoje. Austrija taps 13 iš 28 ES valstybių narių, kurioje bus leidžiamos tos pačios lyties asmenų santuokos. Be to, šios santuokos leidžiamos ir trijose iš keturių Jungtinės Karalystės dalių – santuokų draudimas ten dar nepanaikintas tik Šiaurės Airijoje. Be to, užsienyje sudarytos tos pačios lyties asmenų santuokos pripažįstamos ir Estijoje. Apie 40 proc. ES piliečių gyvena šalyse, kuriose homoseksualai nėra diskriminuojami santuokų atžvilgiu. Kita šalis, kurioje nagrinėjamas tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimas, galėtų būti Australija.

Parengta pagal Queer.de

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

Cornelius

2017-12-06 14:01:18

Nuotraukoje Austrijos parlamentas, ne Konstitucinis Teismas.

Oxious

2017-12-06 14:50:14

Ačiū už pastabą.

falatras

2017-12-06 17:32:43

Argi, Corneliau, Austrijos parlamente tik 14 parlamentarų?

UTF16

2017-12-06 22:30:15

Jis komentavo ankstesnį paveikslėlį, kuriame „parlamentarų“ nebuvo.

falatras

2017-12-07 10:29:35

Ačiū, UTF16. Supratau. Tuomet, mano klausimėlis - tikrai niekinis...