Šiuo metu yra prisijungę 109 svečiai ir 33 nariai Jūs esate neprisijungęs |
Naudotojas Slaptažodis Prisiminti mane šiame kompiuteryje
| registruotis | Lietuvos vėliava Angliška vėliava
Visuomeninė Lietuvos LGBT svetainė
Visuomeninė Lietuvos gėjų ir lesbiečių svetainė
LGBT paramos gruopė

Apklausa

Esate kairiarankis (-ė) ar dešiniarankis (-ė)?

Rezultatai | Kitos apklausos

Balsų: 1539, komentarų: 8

Reklama
Renginiai

Ce-le-bra-tion Come on! @ SOHO 07/22 22:00 - 07/23 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Tebūnie Tamsa @ Glamour Gay Sauna 07/22 22:00 - 07/23 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Sunday Chill @ Glamour Gay Sauna 07/23 20:00 - 07/24 03:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Snap Date City Life @ SOHO 07/28 22:00 - 07/29 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

SoHot Endless Paradise @ SOHO 07/29 22:00 - 07/30 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Gay Naked Party @ Glamour Gay Sauna 07/29 22:00 - 07/30 08:00, Glamour Gay Sauna, Vilnius

Are you ready to party? @ SOHO 08/04 22:00 - 08/05 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

I got Funk You got Soul @ SOHO 08/18 22:00 - 08/19 07:00, SOHO CLUB, Vilnius

Visi renginiai »

Atsiuntė BayRidge, trečiadienį, 2017.05.17 10:00. Perskaityta 665 kartus

Sutarėme susitikti mieste pasikalbėti prie kavos puodelio. Prie baro mane pasitiko besišypsantis simpatiškas vyrukas. „Tomas“ (vardas pakeistas, tačiau redakcijai žinomas) paspaudė man ranką. Pasiėmę po kavos puodelį, šaltoką pavasario dieną pasukome į šalimais esantį parkelį.

Lietuvos Respublikas pasasLietuvos Respublikas pasas

Jeigu pašnekovas tebūtų praeivis, niekada neįtartum, kokią gyvenimo istoriją jis nešiojasi širdyje: „Aš esu pirmasis translytis, laimėjęs teismą dėl dokumentų, dar nepasidaręs lyties keitimo operacijos.“

Tai – pirmasis jauno vyro interviu. Mat su kiekvienu pokalbiu jam rodosi, kad viduje atsiveria vis didesnė tuštuma. „Po to labai sunku. Pavargsti... Kiekvienas toks pasakojimas vargina. O ir, žinote, yra baimės – juk, kaip bebūtų, Lietuvoje ne visi žmonės supranta arba išvis nesupranta translyčių. Visi tai žinome“, – apibendrina jis.

Šis kartas kitoks – Tomas sutiko atsiverti 15min portalui, tačiau primygtinai prašė neviešinti jo tapatybės bei atvaizdo. „Aš nesiskelbiu. Kam reikia, tas žino, kas esu. Nemanau, jog tai reikia žinoti, kad ir toms dviem ponioms“, – parodo į parkelyje stoviniuojančias damas.

Laimėjo teismą

Šiomis dienomis Tomas jaučiasi taip, lyg pagavęs savo laimės paukštę. Teismas patenkino jo ieškinį ir Civilinės metrikacijos skyriui nurodė pakeisti įrašus, kuriuose moters lytis pakeičiama į vyro.

„Gimiau toks, koks gimiau“, – nusišypso. Tomas yra translytis, vadinasi, jis jaučia, jog jo lytis yra priešinga nei jo biologinė lytis. Už tai, kad laimėjo teismą, jis dėkingas Lietuvos gėjų lygai – būtent čia jis gavo visą įmanomą pagalbą, rengiant teismui dokumentus: „Jie rado ir advokatą, sumokėjo bylinėjimosi išlaidas. Na, ir rytoj pagaliau važiuosiu į teismą antspauduko. O po to vėl į metrikaciją, vėl lauksiu atsakymo dėl gimimo liudijimo, kuriame nurodys ne moterišką lytį, o vyrišką, pakeis asmens kodo skaičių“, – sako Tomas ir priduria, kad kitas žingsnis bus paso keitimas.

Problemos dėl dokumentų

Jis nė nenori prisiminti, kiek absurdiškų situacijų teko patirti dėl to, kad iki šiol neturi dokumentų: „Tų problemų gausu, kad ir poliklinikoje. Juk turiu medicininę kortelę visiškai kitokiu vardu, negu pats atrodau, ir būna, kad dešimt kartų perklausia, ar tikrai čia mano.“

Problemų esą kildavo ir nuėjus į banką atsidaryti naujos sąskaitos. Banko darbuotoja esą ilgai tyrinėjo, kol įsitikino, kad prieš ją ir dokumente – tas pats žmogus. Galiausiai Tomas sako kartais nė negalintis nueiti nusipirkti alaus ar vyno vakarui, mat vėlgi yra sulaukęs klausimo, ar dokumentas yra iš tiesų jo. „Gavau tokį atsakymą, kad šiais laikais labai madinga su svetimu dokumentu eiti į parduotuvę. Nesuprantu, kam vyrui eiti su moterišku dokumentu į parduotuvę arba atvirkščiai?“ – stebisi nesusipratimais vyras.

Sunkiai įmanoma misija – susirasti gydytoją

Vyrui prireikė nemažai laiko, kol ėmė vartoti hormonus – teko nueiti ilgą kelią, kol rado gerą gydytoją, sutinkantį juos skirti. Dauguma esą nenori rizikuoti licencija ir tokios paslaugos tiesiog neteikia, kadangi tai nėra įforminta įstatymo: „Jeigu būtų įstatymas, būtų daug lengviau. Galėtum nueiti pas bet kokį endokrinologą ir jis išrašytų receptą. Nežinau, kaip pavadinti – legaliai ar nelegaliai. Sveikatos apsaugos ministras sakė, kad viskas čia gerai – galima eiti ir gauti, tik įdomu, kur?“

Galiausiai gydytoją pavyko rasti per pažįstamus: „Įdomiausia, kad didžioji dalis translyčių kreipiasi pas vieną psichiatrą, kuris paskiria diagnozę, ir pas vieną endokrinologą.“ Šitoje grandyje psichoterapeutas nustato diagnozę – translytiškumą. Seansas pas jį trunka valandą. „Per ją supranti, kaip giliai tave jis išjudina. Reikia pasakoti, ką atsimeni savo gyvenime nuo pirmų dienų, klausia ir apie tėvus, visko“, – pasakoja jis.

Psichiatras, anot jo, puikiai išmanydamas savo darbą žino, kaip suprasti, kada diagnozė yra translytiškumas, o kada – ne: „Jei eičiau diagnozės ir rastų kokios šizofrenijos, tai nepaskirtų man translytiškumo. Kadangi aš esu sveikas, mano būsena, kad esu toks, tvirta, tai gavau diagnozę.“

Daugiau 15min.lt.

Spausdintuvas versija spausdinimui | Pasidalinti pasidalinti | Klaida pastebėjote klaidą?

Dalinkimės

Email E. paštu

Dalintis su Facebook Facebook

Dalintis su Twitter Twitter

Dalintis su Myspace MySpace

Dalintis su Frype.lt Frype.lt

Dalintis su Blake.lt Blake.lt

Komentarai

Norėdamasi komentuoti, turite būti užsiregistravęs ir prisijungęs

prisijungti | registruotis

UTF16

2017-05-17 12:55:18

Už apvaliojo stalo eiliniame Seimo komiteto posėdyje, sprendžiant dėl lyties keitimo įstatymo:

– Labai prastai parengtas įstatymas, nes pamina tradicinius lyčių vaidmenis.
– Kas būtent laimės iš to, kad saujelė žmonių negalės gauti naujų dokumentų, atitinkančių jų realią gyvenimo situaciją?
– To negalima leisti, nes žmonės ims masiškai keisti lytį.
– Kaip jie keis, jei reikia gydytojo leidimo?
– Taigi visuomenės nuomonė neigiama.
– O kaip teismų sprendimai?
– Juos reikia ignoruoti. Visuomenės nuomonė svarbiau.